Slovenský kras

22.9.-23.9. 2018

1. deň - Kojšovská hoľa : Zlatá Idka – Idčianske sedlo – Golgota – sedačková lanovka – rázcestie – Kojšovská hoľa - rázcestie - Golgota – sedačková lanovka – Zlatá Idka.   
Parametre trasy :  Dĺžka 17 km, prevýšenie 700 m, stredne náročná túra. (Celkom 5,5 hodiny)

2. deň - Zádielskou tiesňavou k Turnianskemu hradu : Zádiel – Zádielská tiesňava horáreň – Na Skale – Turniansky hrad – Turná nad Bodvou.   
Parametre trasy :  Dĺžka 14 km, prevýšenie 570 m, menej náročná túra. (Celkom 5 hodín)

Lokalita : Volovské vrchy, Slovenský kras, Gemer
Ubytovanie : Penzión Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Vsi.

Po príchode do Zlatej Idky okolo 9:15 ideme hneď na prvú túru na Kojšovu hoľu. Po návrate sa dopravíme do Krásnohorskej Dlhej Vsi, kde sa ubytujeme v dvoj až štvorposteľových izbách. Nasleduje bohatá večera a kultúrny program s harmonikou a spevom.
V nedeľu ráno nás budú čakať švédske stoly. Potom sa odoberieme do obce Zádiel, odkiaľ začne túra do Zádielskej tiesňavy. V závere trasy nás neminie výstup na Turniansky hrad. Cestou domov sa zastavíme v Betlari, kde si pozrieme park a kto má záujem, môže navštíviť aj kaštieľ (8 eur).

Popis :
   Kojšovská hoľa – 1246-metrový vrch patriaci do oblasti Slovenského rudohoria. Je to rozložitý, hôľnatý kopec zarastený trávou a vresom. Z lúčneho vrcholu sa ponúka prekrásny kruhový výhľad na panorámu Nízkych a Vysokých Tatier, ako aj celej východnej časti republiky. Pri dobrej dohľadnosti je vidieť aj časť územia Maďarska i Ukrajiny.
   Zádielska tiesňava – nachádza sa vo východnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou obcou Zádiel. Chotárny potok vytvoril v mohutných vápencových vrstvách malé vodopády a kaskády. Monumentálna krasová tiesňava je dlhá priblížne 3,5 km. Miestami je len 10 metrov široká (Zádielska brána) a jej vápencové steny dosahujú výšku cez 310 metrov, čo ju zaraďuje medzi najhlbšie tiesňavy na Slovensku. Najväčším a najdlhším stupňovitým vodopádom je Veľká Zádielska kaskáda. Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa. Nachádza sa tu samozrejme aj niekoľko jaskýň.
   Turniansky hrad – zrúcanina hradu zo 14. storočia týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou. Stojí na krasovom vrchu, ktorý tvorí juhovýchodný výbežok Zádielskej planiny. Už v roku 1198 tu stál malý hrádok. Ten neskôr slúžil na ochranu proti Tatárom. Dlhé obdobie vlastnili hrad Tornayovci. Od konca 17. storočia je v ruinách. Dodnes však stoja múry jednotlivých objektov - bašty, múry opevnenia, paláce a veža.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod 22.9. v sobotu o 4:45 zo sídliska Šípok, o 5:00 od železničnej stanice.
Autobus pôjde z mesta cez Hornú Ves a Žarnovicu. Mimomestskí turisti sa dostavia na jedno z nástupných miest.
Predpokladaný návrat : 23.9. v nedeľu okolo 22:00
Cena : členovia TK 40 €, nečlenovia 45 €.   V cene je doprava, ubytovanie a polpenzia (v sobotu večera, v nedeľu raňajky).

Nezabudnite si so sebou zobrať: občiansky preukaz, kartičku poistenca, preukaz KST, lieky, nabíjačky, gitary.Dva dni v Krase