Otvorenie turistickej sezóny - Skalná brána, Kolianová

23.3.2019

Trasa : Partizánske – chata Ondrej - Hlboké - Skalná brána - sedlo Plešovica - Kolianová - letohrádok Babylon - Brodzany - park - kaštieľ.   (Čas chôdze 5 hodín.)
Parametre trasy :  Dĺžka cca 16 km, prevýšenie 520 m, menej náročná túra.
Lokalita : Tribeč

Popis : Podstatnou časťou pohoria Tribeč je chránená krajinná oblasť Ponitrie. Naším cieľom je z Hlbokého vystúpiť ku Skalnej bráne a cez sedlo Plešovica dôjsť na lúku Kolianová, kde si môžeme opiecť údeniny. Nad Brodzanmi navštívime letohrádok Babylon, prejdeme sa po chránenom parku a kto má záujem, môže navštíviť aj brodziansky kaštieľ, v ktorom sa nachádza múzeum A. S. Puškina (posledný vstup o 14:00). Výlet je určený pre všetky vekové kategórie turistov.

   Skalná brána - prírodná kamenná brána nachádzajúca sa uprostred lesa nad Hlbokým. Vedie sem miestna turistická značka. Priamo v bráne je schránka s návštevnou knihou. Pár desiatok metrov na juh sa nachádza lesné jazierko a kamenné more.
   Kolianová - vrch s výškou 414 metrov nad Turčiankami. Pod ním rozsiahla lúka s lavičkami, stolom, návštevnou knihou a upraveným ohniskom. Výskyt vzácnych rastlín.
   Brodzany - menšia obec s viacerými pozoruhodnosťami. V renesančnom kaštieli sa nachádza múzeum A. S. Puškina. V 19. storočí tu žila básnikova žena Natália Puškinová a švagriná Alexandra Gončarovová. Okolo kaštieľa rozsiahly chránený park s platanmi, množstvom vtákov a veveričiek. V potoku pretekajúcom cez park žijú kapry a divé kačky. Nad obcou sa nachádza kostolík a letohrádok Babylon – letné sídlo Gončarovovcov.

Doprava : Individuálne.
Ráno sa dá z Prievidze do Partizánskeho dostať rýchlikom o 8:28 hod.
Poobede Z Brodzian do Partizánskeho autobusom SAD o 13:25 alebo o 16:26.
Z Partizánskeho do Prievidze autobusom SAD o 14:20, vlakom o 15:39 hod alebo rýchlikom o 16:54.

Začiatok podujatia je o 9.15 hod. pred železničnou stanicou v Partizánskom.
Akcia je organizovaná v spolupráci s Regionálnou radou KST Prievidza aj pre turistov z okolitých klubov.

FOtvorenie