Uverejnené články o TK Horec v roku 2021


Nové vrcholové knihy na Osečnom a Šípku

      Za krásneho slnečného, ale mrazivého februárového piatku sa Peter a Ľubo vybrali osadiť na neďaleké kopce dve nové vrcholové knihy. Tie staré už majú svoje roky a ako zub času, tak i vandali zanechali na nich stopy. Zo sídliska Šípok stúpame k novému vedeniu vysokého napätia. Po ceste je asi 15 centimetrov snehu, atramentovo modrá obloha a spod stožiara ďaleké výhľady na okolité horstvá, nevynímajúc ani hrebeň Lúčanskej Fatry s Martinskými hoľami. Po oddychu pokračujeme známou trasou, označenou miestnou žltou značkou, na 552-metrový vrch Osečný. Cestou stretávame zopár turistov, na chodníku je mnoho stôp, ako ľudských, tak i zvieracích. Z vrcholu Osečného opäť krásny výhľad na Nitrické vrchy, Inovec, hrebeň Tribeča, v diaľke vidíme aj paru z komínov bohunickej elektrárne. Urobíme prvý zápis do novej knihy, odfotíme sa a strmým svahom klesneme na Hlboké. Na planine pri kaplnke už z diaľky spozorujeme terénne auto. Reku – to už aj sem musia chodiť ľudia na autách? Po príchode na miesto zistíme, že ide o dvoch strážcov prírody z Topoľčian, ktorí prišli skontrolovať stav tejto lokality. Okrem oficiálneho zamestnania vo voľnom čase navštevujú chránené územia a kontrolujú, či niekto neporušuje zákazy súvisiace s ochranou prírody. Porozprávame sa, poukazujeme Topoľčancom okolité vrchy, spravíme si fotografiu a dozvieme sa, že dnes majú v pláne vyjsť ešte na Zobor.

      Po rozlúčke pokračujeme z Hlbokého po magistrále severovýchodným smerom ku križovatke pod Šípkom. Vystupujeme na 464-metrový vrchol sopečného pôvodu, kde taktiež osadíme novú knihu. Stará tu slúžila od roku 2014 a je v nej niekoľko stoviek zápisov. Z vrchu Šípok výhľad nie je, a tak iba dojeme prinesené zásoby a strmým severným svahom klesáme dole. Všímame si obhorené kmene stromov od požiaru, ktorý tu zúril asi pred piatimi rokmi. Cestou ešte odbehneme navštíviť Skalu, kde turisti z Malých Uheriec nainštalovali schránky so zápisníkmi a drevenú tabuľu. Potešil nás pekný výhľad na Malé Uherce a časť Partizánskeho. Zanedlho zídeme do dediny, preštudujeme si náučný panel pred škôlkou a vraciame sa do Partizánskeho. Kto by si chcel za jeden deň urobiť štyri zápisy do vrcholových kníh, môže začať od dolného pomníka výstupom na Osečný, z neho zísť na Hlboké ku kaplnke, odtiaľ magistrálou na vrch Šípok a napokon navštíviť Skalu nad cestou. Bez ponáhľania sa táto 14-kilometrová trasa dá prejsť asi za štyri a pol hodiny.

Ľ. Mazán, Tempo, 1.3.2021

TK Horec odporúča

      Turistický klub Horec informuje svojich členov a ostatných milovníkov prírody, že z pochopiteľných dôvodov sa neuskutoční februárová akcia Prechod hrebeňom Kubínskej hole, ktorá mala byť spojená s lyžovačkou na Kubínskej holi. Výstup na Vyšehrad plánovaný na 6. marca tiež nebude možné zorganizovať. Zrušiť sme museli aj výstup na Baske v Strážovských vrchoch. Na Výročnú členskú schôdzu s voľbou nových členov výboru vás pozveme hneď, ako to epidemiologická situácia dovolí. Keďže však individuálna turistika v rámci nášho okresu nie je zakázaná, odporúčame využívať hlavne túto možnosť. Ak to počasie dovolí, neseďte doma, ale čo najčastejšie navštevujte prírodu. Pohyb, trochu slnka a čerstvý vzduch vášmu imunitnému systému iba prospejú.

      V neďalekom okolí máme niekoľko zaujímavých vrcholov: Oselná skala s pekným kruhovým výhľadom, Dobrolínske skaly s jaskynkou, Hrubý vrch (najvyšší bod okresu Partizánske) alebo prírodná rezervácia na Veľkom vrchu s vápencovými pozostatkami morského dna. Nad Klátovou Novou Vsou sa nachádza Kostrín obkolesený prastarým hradiskom, vedľa je pôsobivá Malá Ostrá s bizarne tvarovanými dubmi, ale pohrdnúť nemusíte ani Osečným, kam vás od dolného pomníka zavedie miestna žltá značka. A napokon, mnoho Partizánčanov v živote nevystúpilo ani na Šípok.

Ľ. Mazán, Tempo, 15.2.2021