Téryho chata, Priečne sedlo

6.8.2022

Trasa A : Starý Smokovec - Hrebienok - Nad Rainerovou chatou - Zamkovského chata - Malá Studená dolina - Téryho chata - Hrebienok - Starý Smokovec.
Parametre trasy A :  Dĺžka 19 km, prevýšenie 1150 m, náročná vysokohorská túra. Čas chôdze: 7,5 hodiny.

Trasa B : Starý Smokovec - Hrebienok - Nad Rainerovou chatou - Zamkovského chata - Malá Studená dolina - Téryho chata - Pod Sedielkom - Priečne sedlo - Zbojnícka chata - Veľká Studená dolina - Hrebienok - Starý Smokovec.
Parametre trasy B :  Dĺžka 24 km, prevýšenie 1670 m, veľmi náročná vysokohorská túra, iba pre ZDATNÝCH turistov. Čas chôdze: 9,5 hodiny.

Trasa C : Voľný celodenný program v okolí Hrebienka (napr. Rainerova a Zamkovského chata, Obrovský vodopád a Skalnaté pleso, Sliezsky dom...)

Lokalita : Vysoké Tatry

Popis :
   Hrebienok - turistické centrum a východiskový bod mnohých turistických trás, predovšetkým do Malej a Veľkej Studenej doliny. Sú tu hotely, chaty a bufety. Dá sa sem dopraviť zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou.
   Téryho chata - chata ležiaca vo výške 2015 metrov. Je najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou. Okolie je ideálne na športové aktivity a strávenie voľného času. Je vhodné na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri Spišských plesách.
   Priečne sedlo - vysokohorské sedlo (2352 m) spájajúce Téryho a Zbojnícku chatu. Sedlo pretína dvojitým zárezom Prostredný hrebeň. Prechod cez sedlo je náročný, preto je zabezpečený reťazami a kramľami. Od roku 2013 sa dá sedlo prejsť oboma smermi.
   Zbojnícka chata - chata v závere Veľkej Studenej doliny s celoročnou prevádzkou. Chata má charakter turistickej ubytovne. Ponúka nocľah na poschodových posteliach s kapacitou 16 ľudí. V letných mesiacoch poteší terasa s výhľadom do doliny, v zime či zlom počasí príjemné posedenie pri krbe v jedálni.

Zoberte si dostatočné množstvo nápojov, najmenej 2 litre.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 5:00 zo sídliska Šípok, o 5:15 od železničnej stanice.
Cena : členovia 14 €, nečlenovia 16 €.
Autobus bude stáť vo Veľkých Bieliciach (pri Belanke), pri Skačanoch, v Hradišti, v Dolných i Horných Vesteniciach a v Lelovciach.

Kvôli predpovedi veľmi zlého počasia na Téryho chate (silný dážď, búrka, hmla) sa akcia prekladá na 6. augusta.
Každý, kto bol prihlásený, nech mi oznámi (mailom, esemeskou, zavolaním), či bude môcť o týždeň ísť alebo nie.

Kto vtedy nebude môcť ísť, vrátime mu peniaze. Zároveň sa môžu prihlasovať noví záujemcovia.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk).
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a presné miesto nástupu do autobusu.

Na akcii môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 20.8. - Výstup na Chabenec. Cena: 12/14 eur.

MAPA     FOTOGRAFIETéryho chata