Uverejnené články o TK Horec v roku 2023


Po prvýkrát na hrade Divín a Halič

      Horci toho za svoju 23-ročnú históriu pochodili naozaj veľa, ale malebnú zrúcaninu hradu Divín a krásne zrekonštruovaný zámok Halič navštívili prvý raz. Stalo sa tak počas prvej májovej soboty, ktorá nás napriek predpovedi potešila slnečným počasím.

      Opäť do posledného miestečka naplnený autobus zaviezol milovníkov prírody na stredné Slovensko, kde sa nachádza menej známe vulkanické pohorie Ostrôžky. Nemá síce ani veľkú dĺžku, nedosahuje ani nedozierne výšavy, ale je lákavé peknou prírodou a viacerými historickými pamiatkami. Vrchovinový reliéf má charakter náhornej planiny. 53 horcov sa nechalo priviezť do obce Divín, vedľa ktorej sa nachádza známe rekreačné stredisko a priehrada Ružiná. Popri rozľahlom kaštieli a kostole Všetkých svätých, kde si odfotíme nádhernú výzdobu, stúpame na menší vápencový vŕšok. Na ňom odpočívajú ruiny hradu Divín. Hrad aj s podhradím sú písomne doložené v roku 1329. V druhej polovici 17. storočia po týždňovom obliehaní sa majiteľ hradu Imrich III. vzdal. Cisárske vojsko stavbu vyplienilo a vyhodilo do vzduchu; odvtedy je v ruinách. V súčasnosti sa však hrad rekonštruuje a prebieha tu archeologický výskum. Pozrieť sme si mohli viacero zachovalých miestností a pivnice, kde sa ukrývali netopiere. Jeden prekvapený jedinec poletoval v podzemí dlhšiu dobu, a nie a nie vyletieť von otvorom. Zrejme mu celkom dobre nefungovala wifina. Na hradnom nádvorí bolo vystavené menšie delo, ale i stredoveké mučiace nástroje ako škripec, klada a dereš. Skúmaniu ruín sme venovali približne hodinu.

      Krásnou májovou prírodou plnou farieb a vôní pokračujeme v chôdzi krajinným celkom Ostrôžky. Cez sedlo Žiar sa dostávame na rázcestie Sedem chotárov. Stojí tu väčší prístrešok s lavičkami, nachádza sa tu schránka s vrcholovou knihou, aj menšia sakrálna stavba. Po oddychu a nakŕmení hladných žalúdkov postupne prichádzame do dedinky Stará Halič.

      V hniezde na elektrickom stĺpe sedí bociania matka na vajciach. Vo výškach poletujú ďalšie bociany, dokopy ich je hádam aj deväť. Za obcou nás zaujme cestný smerovník, na ktorom je pri šípke smerujúcej doprava napísané: „Praha 8 km“. Niektorí z nás ani netušili, že stovežaté hlavné mesto Česka má v našej krajine svojho menovca. Po prejdení 16 kilometrov prichádzame do cieľa v obci Halič. Na kopci stojí nádherne zrekonštruovaný Haličský zámok. Jeho počiatky siahajú do 12. storočia a pôvodne slúžil ako hrad. Neskôr ho prestavali na šľachtické sídlo. Jeho súčasťou je baroková fontána, park s pergolou a plastika. Za socializmu to bola ošarpaná budova, dnes honosný štvorhviezdičkový hotel s možnosťou prehliadky väčšiny vnútorných priestorov. Nám stačilo pozrieť si pekne upravené nádvorie so sochami, živým plotom a červeným kobercom. Práve sa tu totiž odohráva svadba. Nevestu so ženíchom priviezol na oslavu koč ťahaný koníkmi.

      Dnešnú turisticko-poznávaciu akciu končíme v kultúrno-spoločenskom centre Zbrojica. Žlto namaľovaná budova vyniká vežičkou s drevenou vyhliadkovou plošinou. Centrum vybudoval známy herec a humorista Jožo Pročko, rodák z Haliče. Okrem reštaurácie je v budove i divadielko pre deti a možnosť ubytovania. Objednávame si pizze, ktoré nám Pročko osobne nosí na stôl. Zaujíma sa, odkiaľ sme prišli a vysvetľuje, že v Malých Kršteňanoch má pokrvných príbuzných. V rozhovore o turistike sa pochváli, že minulý rok zdolal Kriváň. Dalo mu to vraj zabrať a počas túry schudol dve kilá. Samozrejme, že nechýba ani jeho typický humor. Navrhol nám tykanie, porobil si s nami selfie, spomenul, že v dedine založil historické múzeum, ktoré nám rád ukáže. Po hodine zábavy a hurónskeho smiechu však musel odísť na nejaké stretnutie a jeho návratu sme sa už nedočkali. Tak či tak nás dnes milo prekvapila ako zrúcanina hradu Divín, tak i pekne upravená dedinka Halič s malebným zámočkom.

Ľ. Mazán, Tempo, 22.5.2023
Horci na túre spoločne so Skačancami

      Turistický klub Horec každoročne na jar organizuje pre svojich členov a sympatizantov špeciálnu akciu ako spomienku na výročie založenia klubu v apríli 2000. Po menej náročnej túre nasleduje posedenie pri guláši, dlhšie priateľské rozhovory a niekedy aj spoločenský program. Tentoraz nás na spoznávanie okolitej prírody a dva kotly gulášu pozvali priatelia zo Skačian.

      Skačianski turisti si totiž tento rok založili vlastný turistický klub s názvom Zobor. Neinšpiroval ich však známy vrch vypínajúci sa nad Nitrou, ale menší kopček nad Skačanmi, podľa ktorého je pomenovaná aj jedna z ulíc v obci. Tretiu aprílovú sobotu o pol deviatej ráno sa pred skačianskym kostolom zišlo okolo deväťdesiat turistov. Horcov priviezol autobus, domáci prišli peši, ďalší využili vlastné autá či bicykle. Všetkých účastníkov privítal predseda TK Horec Peter Horváth a potom odovzdal slovo predsedovi KST Zobor Jozefovi Gahérovi, ktorý prítomných oboznámil s dnešnou trasou. Po spoločných fotografiách sa už dlhý rad tiel vybral k základom zaniknutého kostola sv. Juraja. Tam Jozef Gahér podrobnejšie informoval o histórii Skačian, i o samotnom kostole. Ten bol postavený v roku 1280 a medzi ním a kaplnkou sv. Barbory sa rozprestierali pôvodné Skačany. Až neskôr, po vysušení močiarov, sa ľudia začali sťahovať nižšie do doliny, kde teraz stojí súčasná dedina. Lokalita kostola je zapísaná aj v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. V roku 2004 sa na tomto mieste začal archeologický výskum. Sústredil sa najmä na vyhodnotenie pôdorysu objektu. Ten je dnes zvýraznený novo postavenými základmi. Po prednáške sa jeden z účastníkov spýtal aj na povestné skačianske bosorky. Odpoveď Jožka Gahéra bola takáto: „V Skačanoch máme bosoriek stále dosť. Potvrdzujú nám to hlavne muži, ktorí sa pozabudnú a večer sa neskoro vratia z krčmy domov.“

      Horský podcelok, ktorým dnes viedla naša 19-kilometrová trasa, sa nazýva Drieňov. Z vŕšku, kde stál kostol sv. Juraja, bol pekný výhľad na Nitrické vrchy s Rokošom, na pohorie Tribeč, i na Topoľčiansky hrad. Okolo diviačej obory sa dostávame k Svinej hore a potom k horárni Dolina. Cestou stretávame 20-členné stádo mladých danielov. Popri viacerých senníkoch a posedoch prichádzame na Cinínovú lúku. Je tu ohnisko, stolík, lavičky a hojdačka zavesená na stromoch. Po oddychu pokračujeme miestnou turistickou značkou cez vrchol Stráže na križovatku Varty. Tam na menšej čistinke stojí chatka. Naším cieľom je však iná poľovnícka chata, ktorá sa nachádza pod vrchom Chotoma. Postupne k nej prichádza asi stovka turistov, i keď niektorí na neznačkovaných častiach trasy trošku poblúdili.

      Naokolo rozvoniava guláš. Ten pod vedením gulášmajstra Martina Štrpku uvarili poľovníci zo združenia Háj Skačany. Na chate prespali a o šiestej ráno už začali s prípravami pokrmu. Navarili dva kotly, jeden z diviny a druhý bravčový. Hlavne ten divinový bol skutočne unikátny. Niektorí hladoši si dali aj dve-tri porcie. K dobrému jedlu patrí samozrejme aj pivko, ktoré osobne čapoval starosta Skačian Juraj Klížan. Za výborné pohostenie im patrí veľká vďaka. Okrem hostiny si turisti mohli zakúpiť záznamník k plneniu akcie Sto jarných kilometrov, po absolvovaní ktorej každý dostane pekný odznak. Na záver sme spravili ešte zopár spoločných fotografií so slovenskou zástavou a pomaly sa treba zberať naspäť do východzieho bodu. Silný dážď, ktorý meteorológovia predpovedali na jednu hodinu popoludní, sa našťastie nekonal. Počasie nám vcelku prialo, ukázalo sa aj jarné slnko. Až okolo tretej začalo trochu pršať, ale to sme už postupne prichádzali do Skačian k autobusu, ktorý nás dopravil späť do Partizánskeho.

Ľ. Mazán, Tempo, 2.5.2023
Pri mohutnom Kľackom vodopáde

      Lúčanskej Fatre dominuje vrch Kľak s typickým, nezameniteľným tvarom. Pod ním sa nachádza 30 metrov vysoký kaskádovitý vodopád. Práve tam smerovali poslednú marcovú sobotu kroky päťdesiatich šiestich horcov. Keďže toľko ľudí by sa do autobusu nezmestilo, išlo aj jedno naplnené auto.

      Z dedinky Vrícko vyrážame popri potoku Vríca ku križovatke ciest s názvom Bak. Chodník je po daždi poriadne zablatený, takže podobne ako minule, i dnes sa musíme čvachtať v bahne. Nevadí, hlavne že neprší. Cestou si všímame staré duby a buky zvláštnych tvarov. Po slabých dvoch hodinách prichádzame ku Kľackému vodopádu. Nachádza sa v nadmorskej výške 990 metrov a je národnou prírodnou pamiatkou a zároveň i chráneným výtvorom. Predmetom ochrany je samotný vodopád dotvorený kaskádami a obrími hrncami. V okolí rastú mnohé chránené, či dokonca ohrozené rastliny a tiež druhy indikujúce zachovalé pralesovité porasty. Vody bolo dnes dosť, takže 30-metrový prírodný úkaz pôsobil mohutným dojmom ako na pohľad, tak i svojím hukotom. Fotografovaniu nebolo konca-kraja. Spenená voda stekala po skalách a s vírením a bublaním pokračovala ako potok ďalej do doliny.

      Našou druhou zastávkou bola útulňa na lúke Javorinka. Sympatický domček so zelenou strechou slúži ako dočasné útočisko turistom, ktorých zastihlo nepriaznivé počasie alebo blížiaca sa noc. Je tu piecka, stôl s lavicami, drevené lehátka na prenocovanie, na stenách fotografie a samolepky, na kredenci panvice, príbory a v policiach strukoviny, koreniny či horčica. Čo viac si môže unavený diaľkošľap želať? Dokonca na stole nás čakala nedopitá fľaša tatranského čaju. To veru nedostanete ani v interhoteli. Počas oddychu a rozhovorov sa dozvedáme, že zopár turistov dnes videlo medvedie exkrementy. Ktovie, prečo okrem rastlinných zvyškov obsahovali aj šnúrky od vibrám :-)

      Vo vyšších polohách sa začína objavovať sneh. Na suchých ostrovčekoch vidno klíčiace snežienky. Je ich tu neúrekom, miestami nie je kam stúpiť, aby sme ich biele hlávky nepoškodili. Uprostred rozľahlej lúky sa sčista-jasna zjavil nečakaný skalný útvar. Hor’ sa naň spraviť si zopár záberov. Odtiaľ už vchádzame do národnej prírodnej rezervácie Kľak. Popri menšej jaskyni, na dne ktorej sa dnes nachádzali ľadové kvaple – stalagmity, prichádzame na 1352-metrový vrchol Kľaku. Je to výrazný hôľnato-skalnatý vrch a zároveň výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany. Na vrchole je umiestnený dvojkríž, pri ktorom sa často konajú organizované stretnutia turistov. Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, stála v minulosti horská chata. Dôkazom sú ostatky základov a dobová fotografia z roku 1947 umiestnená na skale. Trochu sa nám zamračilo, ale i tak máme pekný výhľad na Martinské hole, Veľkú Fatru a Strážovské vrchy, v diaľke vidno i Vršatské bralá. Po pol hodine začína snežiť. Nepadajú však typické snehové vločky, ale malé biele guličky podobné polystyrénu. Treba sa pobrať ďalej.

      Po červenej magistrále prichádzame k Ostrej skale, odkiaľ je tiež pekný kruhový výhľad, napríklad do Rajeckej doliny. Veľmi strmým, spočiatku zasneženým, neskôr zablateným, teda poriadne šmykľavým chodníkom, klesáme do Vríčanského sedla. Mnohí z nás sa nevyhli pádom, niekedy i bolestivým. V sedle na spílených kmeňoch si doprajeme zaslúžený oddych a studený obed. V tráve rastú šafrany, podbele a ďalšie jarné kvietky. Čaká nás ešte miernejší zostup na križovatku Bak a odtiaľ už známou cestou popri potoku späť do Vrícka. I keď 14-kilometrová túra s prevýšením 850 metrov v blate a snehu bola pre niekoho dosť náročná, všetci ju bez vážnejších problémov zvládli a presne o pol štvrtej mohol autobus štartovať na cestu domov.

Ľ. Mazán, Tempo, 3.4.2023
Horci na zasneženom Kňažom stole

      Svoju štvrtú tohtoročnú turistickú akciu si klub Horec naplánoval do Strážovských vrchov. V ich západnej časti sa vedľa seba nachádza až päť prírodných rezervácií. Tri z nich – Ľutovský Drieňovec, Kňaží stôl a Bradlo – navštívila druhú marcovú sobotu štyridsiatka turistov.

      Štart 18-kilometrovej trasy je v obci Podlužany. Počasie nie je optimálne, fúka silnejší vietor a po včerajšom daždi je chodník popri poli poriadne zablatený. Nuž ale turistika je taká: buď sa môže celá akcia zrušiť alebo i napriek istej nepohode predsa len dosiahnuť naplánovaný cieľ. Veď takmer každá športová aktivita je spojená aj s prekonávaním prekážok. Po polhodine sa dostávame k starému chránenému dubu. Obrovské stromisko má vyše 340 rokov a obvod jeho kmeňa je štyri a pol metra. V minulosti priamo pod ním sedával vodca protihabsburského povstania František Rákoci aj so svojimi mužmi. Odtiaľto, z tieňa stromu, riadil boje proti centralizovanej moci vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Rákociho dub si chodia pozerať aj dovolenkári z Maďarska. Občas sa ich tu vyrojí celý autobus. My si na lavičkách pod stromom chvíľu oddýchneme, spravíme spoločné fotografie, zapíšeme sa do návštevnej knihy a pokračujeme ďalej.

      Po chvíli vchádzame do lesa. Víta nás prvá prírodná rezervácia Ľutovský Drieňovec. Je zaradená do najvyššieho, piateho stupňa ochrany. Drieňovec je chránený kvôli výskytu veľkého množstva teplomilnej vegetácie so vzácnymi druhmi živočíchov a rastlín. Pri stúpaní na vrch Vysoká začína snežiť. Na takéto počasie sme však pripravení. Snehu nie je veľa, napadalo ho ani nie desať centimetrov.

      Popri ďalších zaujímavých či bizarných stromoch sa dostávame na križovatku turistických ciest v Trebichavskom sedle a odtiaľ strmším briežkom stúpame na najvyšší bod dnešnej túry. Je ním 673-metrový vápencový Kňaží stôl. Na vrchole je umiestnený farebný kovový slovenský znak s tromi kopčekmi znázorňujúcimi známe pohoria Tatra, Matra a Fatra. Matra dnes patrí Maďarsku, ale kedysi bola súčasťou Horného Uhorska. Výhľad z Kňažieho stola je kvôli sneženiu minimálny, i tak tu pobudneme asi dvadsať minút. Poponúkame sa upečenými koláčikmi a spravíme zápis do tretej z dnešných štyroch vrcholových kníh. Naše kroky pokračujú k poslednej rezervácii, ktorou je Bradlo. Nachádzajú sa tu vzácne horské a dealpínske druhy rastlín na vápencovom a dolomitovom podklade.

      Z Bradla, kde si spravíme poslednú spoločnú fotografiu, klesáme po modrej značke do dedinky Dubnička. Okolo sympatickej drevenej kaplnky a cez riedky les so stromami obrastenými sýtozeleným machom sa dostávame do cieľa dnešnej túry, ktorý je v známej obci Uhrovec. Odfotíme si rodný dom dvoch významných slovenských osobností – jazykovedca Ľudovíta Štúra a reformátorského politika Alexandra Dubčeka. V súčasnosti sa v dome nachádza múzeum venované týmto dvoch Slovákom. Napokon sa štyridsiatka unavených turistov nahrnie do miestnej krčmičky a pri horúcich nápojoch si rozpráva svoje dojmy z posledných spoločných či individuálnych návštev prírody.

Ľ. Mazán, Tempo, 20.3.2023
Zimná púť z Kremnice na Krahule

      Ďalšia turistická akcia klubu Horec viedla do Kremnických vrchov. Štyridsiatku milovníkov prírody priviezol autobus poslednú februárovú sobotu do Kremnice, aby po prezretí si historického mesta vystúpili na Krahuľský štít s rozhľadňou, navštívili lyžiarske stredisko Krahule a navštívili geografický stred Európy.

      Kremnica je staré banské mesto známe najmä ťažbou zlata a mincovňou. Prvé štôlne tu začali baníci budovať už v 8. storočí. Centrum je obkolesené hradbami, vďaka ktorým nebolo mesto nikdy dobyté. Kremnická mincovňa nepretržite pracuje od roku 1328 až podnes, takže o pár rokov oslávi svoje sedemsté výročie. Keď sme pred deviatou hodinou vystúpili pri mestských hradbách z autobusu, naše prvé kroky smerovali práve do mincovne, konkrétne do múzea mincí a medailí. Pozreli sme si zbierku mincí, najmä eurových, ďalej kolekciu minerálov, medailí, starých i moderných váh, zbraní aj odznakov. Tých bolo na jednom veľkom paneli napichaných hádam aj osem tisíc. Kto chcel, mohol si vyraziť alebo kúpiť pamätné mince a iné spomienkové predmety. Odfotili sme sa na námestí pri Stĺpe sv. Trojice, ktorý bol postavený na pamiatku stredovekej epidémie. Je to najvýznamnejšia stavba tohto druhu na Slovensku. Ďalej naše vibramy smerovali na menší vŕšok, kde stojí Kremnický hrad. Sústave stavieb dominuje kostol sv. Kataríny. Okrem krásneho oltára nás zaujal aj koncertný organ obsahujúci až 15 tisíc píšťal a 60 registrov. Patrí k najmodernejším nástrojom na Slovensku a umožňuje realizovať interpretácie najnáročnejších diel svetovej hudby. Drevenými schodíkmi sme sa dostali aj do dvoch menších pozorovacích vežičiek. Zlatým klincom bol výstup po 127 schodoch na vyhliadkovú plošinu kostolnej veže, kde v minulých storočiach nepretržite hliadkoval strážca. Mal tu i vlastný menší príbytok. Pri spozorovaní nepriateľa blížiaceho sa k mestu vydal vartáš varovné signály.

      Po nasýtení sa histórie a občerstvení sa v útulnej kaviarničke stúpame náučným chodníkom na 958-metrový Krahuľský štít. Na mierne zasneženej cestičke nás ohrievajú slnečné lúče. Predpoveď nevľúdneho počasia s dažďom a zimou, ktorá odradila niekoľko turistov od účasti na dnešnej akcii, sa našťastie nenaplnila. Na vrchole štítu stojí 14-metrová drevená rozhľadňa. Má tri poschodia a už na prvý pohľad zaujme originálnym šesťbokým pôdorysom. Z jej najvyššieho poschodia možno pozorovať nielen blízke Štiavnické a Kremnické vrchy, ale aj Malú Fatru a Vtáčnik. V okolí sa nachádzajú náučné panely a tiež stoly s lavicami. Využili sme ich na oddych a občerstvenie.

      Začalo trochu snežiť, ale to vo februári nie je žiadne prekvapenie. Po rozsiahlych lúkach schádzame do lyžiarskeho a rekreačného strediska Krahule, kde sa stretávame s našimi lyžiarmi. Päť účastníkov zájazdu totiž pred pešou túrou dalo prednosť zjazdovému lyžovaniu. Na Krahuliach vládne veselie; zrovna sa tu odohráva Blaufuss ski karneval. Spojený je s ochutnávkou zabíjačkových špecialít. Stačilo do väčšej sklenenej nádoby vhodiť zopár eurových mincí alebo papierovú päťeurovku a mohli ste si nabrať klobás i jaterníc, čo vám hrdlo ráčilo. Aj sme to patrične využili. Kto vládal, mohol si ešte zatancovať na produkované ľudové piesne, prípadne si zaspievať. Náhoda chcela, že v stredisku sme stretli televízny štáb, ktorý tu natáčal ďalší diel dlhoročnej sobotňajšej relácie Televíkend. Slovo dalo slovo a náš predseda pozval hlavnú redaktorku do Partizánskeho, aby aj v našom okrese natočila niečo zaujímavé pre divákov z celého Slovenska. Ktovie, možno sa to o pár mesiacov podarí.

      Predposlednou dnešnou návštevou bol vrch Trnovník. Je to andezitový masív vypínajúci sa nad obcou Kremnické Bane. Zo skaly je vynikajúci výhľad do širokého okolia. Na skalisku stojí jednoduchý kríž. Pod Trnovníkom rastie veľmi vzácna bylina žltohlav európsky. Dnes však bolo ešte priskoro hľadať ho pod 15-centimetrovou vrstvou snehu. No a našou poslednou zastávkou bol gotický kostol svätého Jána Krstiteľa, pri ktorom sa nachádza geografický stred Európy. Samotný stred je označený malým pamätníkom stojacom pri jednom z múrov kostola. Oblý kameň pripomína nahor vztýčenú ragbyovú loptu; na ňom je pripevnená informačná tabuľa. Pravdou je, že aj ďalších sedem krajín si nárokuje na svoj stred Európy; ide totiž o to, aká metodika sa pri jeho určovaní použije. My však vieme, že nielen stred starého kontinentu, ale aj stred Slovenska leží práve na našom území :-)

      V poradí tretia túra, ktorú zorganizovali horci, merala iba jedenásť kilometrov. Účastníkom však priniesla veľa zaujímavých informácií hlavne o Kremnici, Krahuliach a tiež pekný výhľad z drevenej rozhľadne.

Ľ. Mazán, Tempo, 13.3.2023
Premietanie s Horcom

      V Klube spoločenských organizáciíí sa posledný februárový štvrtok uskutočnila spoločensko-náučná akcia turistického klubu Horec. Po dlhšom čase pripravil výbor pre svojich členov a sympatizantov premietanie fotografií a horolezeckého filmu. Najprv si štyri desiatky divákov pozrelo snímky zo všetkých dvadsiatich minuloročných turistických a cyklistických akcií vrátane atraktívnej trojdňovky v Pieninách. Odborný komentár k jednotlivým záberom si pripravil predseda klubu Peter Horváth a videoprojektor obsluhoval Peter Belák. Po prestávke, kedy sa prítomní mohli občerstviť čerstvými pagáčikmi a surovým či vareným vínkom, bol pustený dokumentárny film „Nič nie je nemožné“. Hovoril o nepálskom horolezcovi Nirmalovi Purjovi, ktorý v roku 2019 iba za šesť a pol mesiaca zdolal v rámci akcie „Project possible“ všetkých 14 svetových osemtisícoviek.

      Tú poslednú sa mu takmer nepodarilo dosiahnuť – a to kvôli čínskej byrokracii – nakoniec však všetko potrebné stihol vybaviť, a tak si do svojej zbierky pridal aj tú štrnástu. Jeho nadľudský výkon ocenil aj prvý pokoriteľ Mount Everestu Reinhold Messner. Nepálec Purja navyše počas zostupov z práve zdolaných osemtisícových vrcholov dvakrát pomáhal vyčerpaným a podchladeným cudzím horolezcom dostať sa do bezpečia. Jedného sa mu podarili zachrániť, druhého, žiaľ, nie. Ako svetový rekordér sám hovorí: „Medzi tým byť odvážny a hlúpy, či žiť pre moment a zabiť sa, je tenká hranica. Ja chcem žiť pre tieto momenty dlhú dobu. Chcel som svetu ukázať, čo je ľudsky možné, keď si správne nastavíte myseľ a vložíte do toho dušu aj srdce.“

Ľ. Mazán, Tempo, 6.3.2023
Opekačka na Marháte

      Druhý autobusový zájazd, ktorý tento rok zorganizoval turistický klub Horec, viedol do pohoria Považský Inovec. Vyše päťdesiat účastníkov navštívilo Visiace skaly, dve Dolnosokolské jaskyne, rozhľadňu na Marháte a rotundu sv. Juraja.

      Z Nitrianskej Blatnice, kam nás poslednú januárovú sobotu zaviezol objednaný autobus, smerujeme k bývalej horárni Jurko. Od nej sa stúpaním dostávame na Trhovičnú lúku a potom k prírodnej pamiatke Visiace skaly. Lokalita nás zaujme pekným výhľadom, ale hlavne vzácnymi lesnými a lúčnymi spoločenstvami s viacerými ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov. Sú tu tiež pôsobivé krasové útvary, tzv. škrapové polia – ide o priehlbiny vo vápencových skalkách. Na území platí ochrana 4. stupňa. Z informačného panela sa dozvedáme, že z chránených kvetov tu rastie cesnak žltý, tarica horská a poniklec veľkokvetý, zo živočíchov tu môžete stretnúť pôvabnú babôčku pávookú, kobylku zelenú a nenásytnú modlivku. Po štvrťhodine skúmania prírodnej pamiatky sa zberáme na Krahulčie vrchy. V skalách sa nachádzajú dve jaskyne. Veľká Dolnosokolská jaskyňa má 15-metrovú podzemnú chodbu. Boli tu nájdené predmety z mladšej doby kamennej, čo znamená, že sa v nej skrývali pravekí ľudia. Kvapľová výzdoba je trochu slabšia, dnes nás však potešili ľadové kvaple visiace z chladných stien. V dierach zimujú netopiere. Kúsok nižšie sme si pozreli aj Malú Dolnosokolskú jaskyňu. Jej dĺžka je 10 metrov.

      Vraciame sa späť na Trhovičnú lúku a po hrebeni Inovca smerujeme na vrch Marhát. Na 748-metrovom kopci sa týči drevená rozhľadňa, ktorá bola vybudovaná v roku 2008 a je z nej ďaleký výhľad na všetky svetové strany. Na Marháte sú tiež prístrešky, ohniská, lavičky a niekoľko náučných tabúľ. Opečieme si prinesenú slaninku a vystúpime na najvyššie poschodie 17-metrovej veže. Za vhodného počasia poskytuje krásny výhľad na protiľahlý Tribeč, na niekoľko zrúcanín hradov a dokonca sa dajú spozorovať aj chladiace veže atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Dnes však bolo trochu zahmlené, takže výhľad nebol ideálny. Po vyše hodine odpočinku a ohrievaní sa pri ohníku sa zapíšeme do návštevnej knihy a schádzame k historickej pamiatke – k vzácnej predrománskej rotunde sv. Juraja. Jej vznik sa datuje do 9. storočia a je to jedna z najstarších stavieb na Slovensku, ba dokonca v celej strednej Európe. Na jej vnútorných stenách sa nachádzajú staroveké maľby a obdivovať sa dá i barokový oltár. Na lúke nad kaplnkou bol vybudovaný menší amfiteáter. Každoročne sa tu konávajú púte. Dnes bola rotunda zatvorená, vnútorné priestory sme si preto pozreli iba cez sklenené dvere.

      Napokon sa vraciame do východzieho miesta pri Nitrianskej Blatnici. Cestou si fotíme dvoch diviakov čvachtajúcich sa v bahne v ohradenom areáli. Nepohrdli ani jablkami, ktoré sme im z nesmiernej lásky darovali. Človek nikdy nevie, kedy bude nejakú sviňu potrebovať... V Blatnici, našej štartovej i cieľovej obci, sa nachádza múzeum, ktoré vystavuje archeologické nálezy z okolia rotundy i modely stavieb približujúce slovanské osídlenie v regióne pod Marhátom.

Ľ. Mazán, Tempo, 13.2.2023
Turisti na výročnej schôdzi

      Koncom januára sa deväťdesiat turistov z klubu Horec stretlo v spoločenskej sále kultúrneho domu na svojej výročnej schôdzi. Predseda Peter Horváth privítal účastníkov, ktorí si minútou ticha uctili pamiatku troch zosnulých členov.

      Podpredseda Ľubo Mazán predniesol hodnotiacu správu z minulého roku. Vyplynulo z nej, že turistický klub v roku 2022 zorganizoval 20 akcií, z toho až 18 autobusových zájazdov. Spolu sa túr zúčastnilo 1290 turistov, čo je rekordný počet v celej klubovej histórii. Rekordný bol aj priemer na jednu akciu – a to 64 účastníkov. Na Otvorení jarnej sezóny s návštevou rozhľadne na Chotenovci sa zúčastnilo až 125 turistov, iba o jedného menej bolo na Osečnom počas silvestrovského výstupu. Úspešná bola aj návšteva Poľany, kde stovku účastníkov doviezli na miesto činu dva autobusy. Vydarila sa i Trojdňovka v Pieninách, v rámci ktorej horci vystúpili na najkrajšie vrchy pohoria Pieniny, a to na Tri koruny, Sokolicu a Vysoké skalky.

      V roku 2022 pribudlo do klubu 54 nových členov. Na začiatku januára mal teda TK Horec rekordných 195 členov a postupne pribúdajú ďalší. Čo sa týka hodnotenia aktivity, všetkých uskutočnených peších túr sa zúčastnili rekordéri Jozef Mesiarik a Michal Radobický. O jednu akciu menej absolvovali Radoslava Majerová, Dušan Žák a Ľubo Mazán, dve akcie chýbali Petrovi Horváthovi a Pavlovi Bezákovi. Týmto a ďalším aktívnym členom patrí bezplatný poukaz na niektorý z autobusových zájazdov v tomto roku. A z čoho si môžu vybrať?

      Na rok 2023 je naplánovaných 20 akcií. Zájazdy začnú návštevou hradu Hrušov a rozhľadne na Vápennom vrchu nad Skýcovom, ďalej na nás budú čakať Visiace skaly a Marhát, lyžiari si prídu na svoje v stredisku Krahule, v marci sa vydáme za prírodnými krásami Kňažieho stola, neskôr cez Kľacký vodopád vystúpime na Kľak.

      Deň s Horcom orientovaný do podcelku Drieňov skončí pri guláši na poľovníckej chate spoločne so Skačancami. Ostrôžkami sa vydáme k zámku Halič, v Malých Karpatoch navštívime Malú a Veľkú Pec a po dlhšom čase sa vrátime na Bradlo. Cykloakcia povedie cez Vlársky priesmyk, v lete sa z poľskej strany vyštveráme na Babiu horu, na Roháčoch navštívime Baníkov, po prvý raz sa vyberieme pozrieť nízkotatranskú Veľkú Vápenicu, vo Vysokých Tatrách vystúpime na Ostrvu a navštívime Sliezsky dom, v rámci trojdňovky navštívime Moravský kras s jeho tajomnými jaskyňami a priepasťami. Zo Strečna sa dostaneme na vrch Suchý, pozrieme si kamenné gule Megoňky, v Bielych Karpatoch sa cez Zrnovú dostaneme na hrad Lednica a Červenokamenské bradlo, no a autobusové zájazdy ukončíme návštevou Zvoničky a rozhľadne Háj nad Novou Baňou. Okrem toho Horec ponúka pre svojich členov, ale aj ďalších záujemcov novú bezplatnú aktivitu – severskú chôdzu Nordic walking, ktorá má mnoho zdravotných prínosov. Viesť ju bude certifikovaný inštruktor Rudolf Palo.

      Do výboru boli zvolení traja noví členovia, a tak okrem Petra Horváta a Ľuba Mazána bude vo výbore pracovať Katka Hubková, Richard Cimerman a Marianna Ivanková. Po skončení oficiálnej časti, ktorá bola zavŕšená prijatím uznesenia, výročná schôdza pokračovala spoločenskou časťou. Turisti si mohli pozrieť kvalitne vedené kroniky, časopis Krásy Slovenska a v rámci členského príspevku dostal každý ako darček menší batôžtek. Na jedálnom lístku boli okrem nápojov aj obložené chlebíčky, slané pečivo a výborné zákusky vlastnej výroby, za čo patrí poďakovanie všetkým členkám, ktoré občerstvenie pripravili. Diskusia a dobrá nálada sa niesla prenajatou sálou až do večerných hodín.

Ľ. Mazán, Tempo, 6.2.2023
Dobytie hradu Hrušov

      Prvej tohtoročnej turistickej akcie, ktorú zorganizoval klub Horec, sa zúčastnilo vyše pol stovky turistov. Ich kroky viedli do pohoria Tribeč, v ktorom navštívili ruiny hradu Hrušov, Vápenný vrch nad obcou Skýcov a Prostrednú skalu. Namiesto snehu a mrazu vládlo prvú januárovú sobotu slnečné a teplé, priam jarné počasie.

      Deň po sviatku Troch kráľov doviezol autobus 52 horcov na parkovisko pod hradom, odkiaľ na Hrušov vedie žltá turistická značka. Popri horárni a pomníku prvého československého prezidenta prichádzame na lúku pod zrúcaninou. Vítajú nás tu lavičky, prístrešky, ohniská a viacero náučných panelov. Tie nás informujú, že hrad Hrušov pochádza z polovice 13. storočia. Spolu s neďalekou Živánskou vežou povyše Jedľových Kostolian strážil cesty vedúce dolinou Žitavy. V roku 1316 sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Po vyhorení a vyplienení sa v 18. storočí stal ruinou. V súčasnosti ho obnovuje a rekonštruuje občianske združenie Leustach. Okrem stavebných prác je tu vykonávaný aj archeologický výskum. Cez kamennú bránu a kovové dvere vnikáme do útrob zrúcaniny. V posledných rokoch sa naozaj spravilo kus práce. Obnovili sa múry, pribudli mostíky, schody, zábradlia. Z nádvoria „dobytého hradu“ si prezeráme územie naokolo. Na jednej strane sa rozprestiera Pohronský Inovec, na druhej zase Považský. Vidíme aj komíny jadrovej elektrárne Mochovce. Po hojnom odpočinku a presnorení všetkých zákutí sa pomaly zberáme na odchod.

      Okolo národného žrebčína Topoľčianky s názvom Rybník, kde sa chová až päť plemien koní, prichádzame cez rozľahlé lúky do obce Skýcov. Tá má, podobne ako naše mesto, partizánsku históriu. V útulnej krčmičke si doprajeme voňavú kávu a pokračujeme cez dedinu k jej hornému koncu.

      Po strmom úbočí sa štveráme na vrchol Vápenného vrchu. Chodník lemujú zastavenia krížovej cesty. Na jej konci je okrem veľkého gréckeho písmena omega i kovové srdce, kde si zaľúbenci môžu zavesiť zámok. Na 536-metrovom vápennom kopci sa nachádza drevená rozhľadňa oficiálne otvorená v auguste 2020. Pôvodne tu stála iná veža netradičného tvaru, ale kvôli narušenej statike musela byť pred desiatimi rokmi zbúraná. Súčasná stavba má betónové základy, výšku 18 metrov a je súčasťou dvojkilometrového náučného chodníka s deviatimi zastávkami. Za dobrej viditeľnosti je z horného poschodia dohľad až do sto kilometrov. No a prečo sa vrch nazýva Vápenný? V minulosti sa na ňom nachádzalo niekoľko lomov na ťažbu vápenca. Ten sa potom pálil vo vápenných peciach, z ktorých dve sa stále nachádzajú na parkovisku pod kopcom. O ich histórii podrobnejšie hovoria náučné tabule. Vedľa je vybudovaná lavička pre obrov, kam sa treba s menšou námahou vyštverať a zmestí sa na ňu až tucet bežných smrteľníkov.

      Posledným miestom našej januárovej návštevy bola Prostredná skala, ktorá sa nachádza iba 400 metrov od cesty vedúcej zo Skýcova do Klátovej Novej Vsi. Výhľadové bralo patrí k jednej z mnohých kremencových hôrok pohoria Tribeč. Túto zdobia štíhle brezy a staré duby bizarných tvarov s koreňnmi obrastenými machom. Po rozlúčke s ôsmimi turistami, ktorí na dnešnú turisticko-poznávaciu akciu prišli z južného Slovenska autami, sadáme do autobusu, aby nás pred treťou hodinou „vypľul“ pred železničnou stanicou v našom rodnom meste.

Ľ. Mazán, Tempo, 23.1.2023
Vianoce s Horcom

      Vianočný výstup na Žarnov

      Už 23. ročník výstupu na sopečný Žarnov sa za slnečného počasia uskutočnil v medzisviatkovom období v utorok 27. decembra. Zúčastnilo sa ho asi päťdesdiat turistov z klubu Horec a desiatky ďalších milovníkov prírody z okolitých klubov, ktorí pred sledovaním dookola opakovaných vianočných filmov a rozprávok dali prednosť fyzickej aktivite.

      Menej náročná túra v pohorí Vtáčnik mala štart na Bridovych štáloch. Po žltej značke vedúcej cez pole a les stúpali účastníci do sedla pod Žarnovom. Okrem horcov sa po blate čvachtali i turisti z Oslian, Prievidze, Kanianky, Nitrianskeho Rudna, Kolačna, Skačian a Topoľčianok. Ba dokonca prišli aj deti z Pastoračného centra na sídlisku Šípok. Vrcholová časť Žarnova, kam sme sa asi po hodine stúpania dostali, sa už nachádza v prírodnej rezervácii. Bieleho páperia nikde, iba osemročný Adam objavil v priehlbine metrový fľak špinavého snehu. Tohtoročný december je skutočne obzvlášť teplý.

      Na 840-metrovom vrchole sa postupne zišlo vyše sto turistov a tiež niekoľko štvornožcov rôznych plemien. Poblahoželali sme si k sviatkom, poponúkali sa prinesenými sladkosťami, údeninami, kávou i tuhšími tekutinami. Z vrchu bol krásny a ďaleký výhľad; okrem blízkych pohorí boli dokonca vidieť aj Malé Karpaty a komíny jaslovskej elektrárne. Neskôr sa zamračilo a začal padať drobnučký sneh. Po hodine strávenej na vrcholovej plošine sme postupne začali schádzať dole. Mnohí skončili v reštaurácii Red Dollars pri teplých jedlách a nápojoch. Niektorí turisti si trasu predĺžili výstupom na sopečný Buchlov, ktorý je o dvesto metrov vyšší.

      Silvester na Osečnom

      Posledný minuloročný deň sa doobeda o deviatej zišlo pri dolnom pomníku niekoľko desiatok milovníkov prírody. Turistický klub Horec organizoval ôsmy ročník Silvestrovského výstupu na Osečný. Ráno bolo teplé, nikde ani jedinej vločky snehu. Predseda klubu Peter Horváth privítal účastníkov, zaželal im šťastný nový rok a pozval ich na najbližšiu januárovú akciu. Bude ňou návšteva hradu Hrušov a rozhľadne na Vápennom vrchu.

      Po privítaní sa vlniaci had tiel vydal serpentínami na horný pomník a odtiaľ pod vysoké napätie. Na križovatkách sa k hlavnému prúdu pridávali ďalší a ďalší turisti. Na vyhliadke pod stožiarom sme si spravili menší oddych, súčasťou ktorého bolo občerstvenie a zhotovenie zopár fotografií. Výhľady na protiľahlé pohoria však kazila hmla. Pokračujeme na 552-metrový kopec Osečný. Víta nás blčiaci oheň a rozvoniava varené vínko. Drevo pripravili turisti z Kolačna a tridsať litrov vína uvarili členovia výboru spolu s ďalšími účastníkmi. Podľa odporučenia na internetovej stránke si každý účastník priniesol svoju vlastnú šáločku, aby sme plastovými pohárikmi nezanášali prírodu. Ľudí postupne pribúdalo, až sa na vrchole zišlo rekordných 124 občanov. Bola to vynikajúca účasť v poslednom dni roku, navyše nikdy predtým sa na Silvestra nezišlo na Osečnom toľko turistov. Okrem teplého nápoja a mnohých druhov sladkostí sa ľudia ponúkali aj surovými či grilovanými klobásami, opečenou slaninkou, jednohubkami, pagáčikmi, tyčinkami a ďalšími dobrotami. Po vyše dvoch hodinách na vrchole sme si urobili spoločné fotografie, zapísali sa do knihy návštev a pomaly sme schádzali späť. Niekto tou istou trasou, niekto popri minivodopáde na prameni Geradza a cez Čertovu lúku k salašu. Dvadsiata akcia turistického klubu Horec sa vydarila a my v novom roku bez nejakého zimného spánku pokračujeme ďalšími túrami.

Ľ. Mazán, Tempo, 16.1.2023