Uverejnené články o TK Horec v roku 2023


Dobytie hradu Hrušov

      Prvej tohtoročnej turistickej akcie, ktorú zorganizoval klub Horec, sa zúčastnilo vyše pol stovky turistov. Ich kroky viedli do pohoria Tribeč, v ktorom navštívili ruiny hradu Hrušov, Vápenný vrch nad obcou Skýcov a Prostrednú skalu. Namiesto snehu a mrazu vládlo prvú januárovú sobotu slnečné a teplé, priam jarné počasie.

      Deň po sviatku Troch kráľov doviezol autobus 52 horcov na parkovisko pod hradom, odkiaľ na Hrušov vedie žltá turistická značka. Popri horárni a pomníku prvého československého prezidenta prichádzame na lúku pod zrúcaninou. Vítajú nás tu lavičky, prístrešky, ohniská a viacero náučných panelov. Tie nás informujú, že hrad Hrušov pochádza z polovice 13. storočia. Spolu s neďalekou Živánskou vežou povyše Jedľových Kostolian strážil cesty vedúce dolinou Žitavy. V roku 1316 sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Po vyhorení a vyplienení sa v 18. storočí stal ruinou. V súčasnosti ho obnovuje a rekonštruuje občianske združenie Leustach. Okrem stavebných prác je tu vykonávaný aj archeologický výskum. Cez kamennú bránu a kovové dvere vnikáme do útrob zrúcaniny. V posledných rokoch sa naozaj spravilo kus práce. Obnovili sa múry, pribudli mostíky, schody, zábradlia. Z nádvoria „dobytého hradu“ si prezeráme územie naokolo. Na jednej strane sa rozprestiera Pohronský Inovec, na druhej zase Považský. Vidíme aj komíny jadrovej elektrárne Mochovce. Po hojnom odpočinku a presnorení všetkých zákutí sa pomaly zberáme na odchod.

      Okolo národného žrebčína Topoľčianky s názvom Rybník, kde sa chová až päť plemien koní, prichádzame cez rozľahlé lúky do obce Skýcov. Tá má, podobne ako naše mesto, partizánsku históriu. V útulnej krčmičke si doprajeme voňavú kávu a pokračujeme cez dedinu k jej hornému koncu.

      Po strmom úbočí sa štveráme na vrchol Vápenného vrchu. Chodník lemujú zastavenia krížovej cesty. Na jej konci je okrem veľkého gréckeho písmena omega i kovové srdce, kde si zaľúbenci môžu zavesiť zámok. Na 536-metrovom vápennom kopci sa nachádza drevená rozhľadňa oficiálne otvorená v auguste 2020. Pôvodne tu stála iná veža netradičného tvaru, ale kvôli narušenej statike musela byť pred desiatimi rokmi zbúraná. Súčasná stavba má betónové základy, výšku 18 metrov a je súčasťou dvojkilometrového náučného chodníka s deviatimi zastávkami. Za dobrej viditeľnosti je z horného poschodia dohľad až do sto kilometrov. No a prečo sa vrch nazýva Vápenný? V minulosti sa na ňom nachádzalo niekoľko lomov na ťažbu vápenca. Ten sa potom pálil vo vápenných peciach, z ktorých dve sa stále nachádzajú na parkovisku pod kopcom. O ich histórii podrobnejšie hovoria náučné tabule. Vedľa je vybudovaná lavička pre obrov, kam sa treba s menšou námahou vyštverať a zmestí sa na ňu až tucet bežných smrteľníkov.

      Posledným miestom našej januárovej návštevy bola Prostredná skala, ktorá sa nachádza iba 400 metrov od cesty vedúcej zo Skýcova do Klátovej Novej Vsi. Výhľadové bralo patrí k jednej z mnohých kremencových hôrok pohoria Tribeč. Túto zdobia štíhle brezy a staré duby bizarných tvarov s koreňnmi obrastenými machom. Po rozlúčke s ôsmimi turistami, ktorí na dnešnú turisticko-poznávaciu akciu prišli z južného Slovenska autami, sadáme do autobusu, aby nás pred treťou hodinou „vypľul“ pred železničnou stanicou v našom rodnom meste.

Ľ. Mazán, Tempo, 23.1.2023
Vianoce s Horcom

      Vianočný výstup na Žarnov

      Už 23. ročník výstupu na sopečný Žarnov sa za slnečného počasia uskutočnil v medzisviatkovom období v utorok 27. decembra. Zúčastnilo sa ho asi päťdesdiat turistov z klubu Horec a desiatky ďalších milovníkov prírody z okolitých klubov, ktorí pred sledovaním dookola opakovaných vianočných filmov a rozprávok dali prednosť fyzickej aktivite.

      Menej náročná túra v pohorí Vtáčnik mala štart na Bridovych štáloch. Po žltej značke vedúcej cez pole a les stúpali účastníci do sedla pod Žarnovom. Okrem horcov sa po blate čvachtali i turisti z Oslian, Prievidze, Kanianky, Nitrianskeho Rudna, Kolačna, Skačian a Topoľčianok. Ba dokonca prišli aj deti z Pastoračného centra na sídlisku Šípok. Vrcholová časť Žarnova, kam sme sa asi po hodine stúpania dostali, sa už nachádza v prírodnej rezervácii. Bieleho páperia nikde, iba osemročný Adam objavil v priehlbine metrový fľak špinavého snehu. Tohtoročný december je skutočne obzvlášť teplý.

      Na 840-metrovom vrchole sa postupne zišlo vyše sto turistov a tiež niekoľko štvornožcov rôznych plemien. Poblahoželali sme si k sviatkom, poponúkali sa prinesenými sladkosťami, údeninami, kávou i tuhšími tekutinami. Z vrchu bol krásny a ďaleký výhľad; okrem blízkych pohorí boli dokonca vidieť aj Malé Karpaty a komíny jaslovskej elektrárne. Neskôr sa zamračilo a začal padať drobnučký sneh. Po hodine strávenej na vrcholovej plošine sme postupne začali schádzať dole. Mnohí skončili v reštaurácii Red Dollars pri teplých jedlách a nápojoch. Niektorí turisti si trasu predĺžili výstupom na sopečný Buchlov, ktorý je o dvesto metrov vyšší.

      Silvester na Osečnom

      Posledný minuloročný deň sa doobeda o deviatej zišlo pri dolnom pomníku niekoľko desiatok milovníkov prírody. Turistický klub Horec organizoval ôsmy ročník Silvestrovského výstupu na Osečný. Ráno bolo teplé, nikde ani jedinej vločky snehu. Predseda klubu Peter Horváth privítal účastníkov, zaželal im šťastný nový rok a pozval ich na najbližšiu januárovú akciu. Bude ňou návšteva hradu Hrušov a rozhľadne na Vápennom vrchu.

      Po privítaní sa vlniaci had tiel vydal serpentínami na horný pomník a odtiaľ pod vysoké napätie. Na križovatkách sa k hlavnému prúdu pridávali ďalší a ďalší turisti. Na vyhliadke pod stožiarom sme si spravili menší oddych, súčasťou ktorého bolo občerstvenie a zhotovenie zopár fotografií. Výhľady na protiľahlé pohoria však kazila hmla. Pokračujeme na 552-metrový kopec Osečný. Víta nás blčiaci oheň a rozvoniava varené vínko. Drevo pripravili turisti z Kolačna a tridsať litrov vína uvarili členovia výboru spolu s ďalšími účastníkmi. Podľa odporučenia na internetovej stránke si každý účastník priniesol svoju vlastnú šáločku, aby sme plastovými pohárikmi nezanášali prírodu. Ľudí postupne pribúdalo, až sa na vrchole zišlo rekordných 124 občanov. Bola to vynikajúca účasť v poslednom dni roku, navyše nikdy predtým sa na Silvestra nezišlo na Osečnom toľko turistov. Okrem teplého nápoja a mnohých druhov sladkostí sa ľudia ponúkali aj surovými či grilovanými klobásami, opečenou slaninkou, jednohubkami, pagáčikmi, tyčinkami a ďalšími dobrotami. Po vyše dvoch hodinách na vrchole sme si urobili spoločné fotografie, zapísali sa do knihy návštev a pomaly sme schádzali späť. Niekto tou istou trasou, niekto popri minivodopáde na prameni Geradza a cez Čertovu lúku k salašu. Dvadsiata akcia turistického klubu Horec sa vydarila a my v novom roku bez nejakého zimného spánku pokračujeme ďalšími túrami.

Ľ. Mazán, Tempo, 16.1.2023