Výstup na Visiace skaly a Marhát

28.1.2023

Trasa : Nitrianska Blatnica - Jurko (bývalá horáreň) - Trhovičná lúka - sedlo Gajda - Visiace skaly - s. Gajda - Krahulčie vrchy - Veľká a Malá Dolnosokolská jaskyňa - s. Gajda - Trhovičná lúka - Marhát - rotunda sv. Juraja - Nitr. Blatnica.
Parametre trasy :  Dĺžka 18 km, prevýšenie 710 m, menej náročná túra. Čas chôdze: 5,5 hodiny.
Lokalita : Považský Inovec

Popis :
   Visiace skaly - prírodná pamiatka v Považskom Inovci. Lokalita zaujme krásnym výhľadom, vzácnymi lesnými a lúčnymi spoločenstvami s viacerými ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov, a tiež pôsobivými škrapovými poľami.
   Krahulčie vrchy, jaskyne - Krahulšie vrchy sú jedným z podcelkov Považského Inovca s vápencovým podložím. V skalách sa nachádza Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa. Sú dlhé 15 a 10 metrov a obe sú voľne prístupné, takže ich navštívime.
   Marhát - 748-metrový kopec týčiaci sa nad Nitrianskou Blatnicou. Turisticky mu pomohlo vybudovanie rozhľadne na jeho vrchole, z ktorej je ďaleký výhľad na všetky svetové strany. Na Marháte sú prístrešky, ohniská a lavičky.
   rotunda sv. Juraja - pôsobivá kaplnka z 9. storočia s nástennými maľbami. Je to jedna z najstarších stavieb na Slovensku a určite najstaršia slovenská rotunda. Na lúke sa nachádza menší amfiteáter.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 7:15 zo sídliska Šípok, o 7:30 od železničnej stanice.
Cena : členovia 5 €, nečlenovia 7 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice (pred mostom), cez Brodzany a Krásno.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk).
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     F

Na vrchole Marhátu sú ohniská, môžete si doniesť niečo na opekanie.

Na akcii môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 18.2. - Krahuľský štít a Trnovnik, lyžovačka na Krahuliach. Cena: 7/9 eur.Marhát