Malá a Veľká Pec; Bradlo

7.10.2023

Trasa 1: Prašník - Malá Pec - Veľká Pec - Barónov hrob - Orlie skaly - Barónov hrob - Kováčovci - Prašník-Dúbrava - Prašník.
Parametre trasy :  Dĺžka 13 km, prevýšenie 510 m, menej náročná túra. Čas chôdze: 4 hodiny.
Lokalita : Malé Karpaty

Trasa 2: Brezová pod Bradlom (cintorín) - Mohyla M. R. Štefánika - Bradlo - Chrbát Bradla - Dolné Košariská - Horné Košariská.
Parametre trasy :  Dĺžka 7 km, prevýšenie 350 m, nenáročná túra. Čas chôdze: 2 hodiny.
Lokalita : Myjavská pahorkatina

SPOLU :  Dĺžka 20 km, prevýšenie 860 m, stredne náročná túra. Čas chôdze: 6 hodín.

Popis :
   Malá Pec - K prírodnej pamiatke Malá Pec nevedú žiadne oficiálne vyznačené turistické chodníky. Dovedie vás sem široký lesný chodník a občasné značenie domácich. Najväčšou atrakciou Malej Pece je výrazná pieskovcová skalná brána, ktorej okolie lemujú krásne borovice. V lete je tu mnoho borievok a kvitnúcich kvetov.
   Veľká Pec - Lesná cesta vás povedie až pred mohutný vstup do 15-metrovej jaskyne Veľká Pec, ktorá je verejnosti voľne prístupná. Táto prírodná pamiatka je zároveň dôležitou archeologickou lokalitou z obdobia paleolitu a našlo sa tu množstvo fosílnych nálezov.
   Barónov hrob - Barón Albert von Wattenwyl pochádzal zo šľachtickej rodiny (pôvodom zo Švajčiarska), ktorá žila od 2. polovice 19. storočia v kúrii v Borovciach južne od Piešťan. V lesoch nad Pustou Vsou mala rodina letohrádok. Bol vypálený Nemcami koncom druhej svetovej vojny. Barón zomrel mladý a je pochovaný v milovanom lese v blízkosti letohrádku.
   Orlia skaly - prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Malé Karpaty. Rastú tu vzácne rastliny, ktorým vyhovuje teplo a vápencové skalné svahy.
   Bradlo - najvyšší vrch Myjavskej pahorkatiny s výškou 543 metrov. Pod vápencovým vrcholom stojí Mohyla M. R. Štefánika, pri ktorej končí Štefánikova magistrála. Z Bradla je rozhľad na kopaničiarsky kraj okolo Brezovej pod Bradlom, výnimočne vidno i severné Alpy.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:45 zo sídliska Šípok, o 7:00 od železničnej stanice.
Cena : členovia 8 €, nečlenovia 10 €.
Autobus pôjde cez V. Bielice (pred mostom), Brodzany, Nedanovce a Topoľčany.

Odhlasovanie a informácie mailom na lu@wing.sk alebo na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Uprednostňujte maily, potom esemesky a nakoniec volania.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a MIESTO NÁSTUPU do autobusu.

Na akcii tiež môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 21.10. - Medvedia skala a Megoňky. Cena: 12/14 eur.

MAPA 1    MAPA 2       FMalá a Veľká Pec; Bradlo