Šútovský vodopád, Chleb

29.6.2024

Trasa A : Motorest Rieka - Rieka - Šútovský vodopád - Mojžišove pramene - Kopiská - sedlo za Hromovým - Chleb - Snílovské sedlo - chata pod Chlebom - Zajacová - Hlásna skala - Šútovo - Rieka - Motorest Rieka.
Parametre trasy A :  Dĺžka 20 km, prevýšenie 1250 m, náročná túra. Čas chôdze: 7,5 hodiny.

Trasa B : Motorest Rieka - Rieka - Šútovský vodopád - Mojžišove pramene - Kopiská - chata pod Chlebom - Zajacová - Hlásna skala - Šútovo - Rieka - Motorest Rieka. (Bez výstupu na Chleb.)
Parametre trasy B :  Dĺžka 16 km, prevýšenie 1020 m, náročnejšia túra. Čas chôdze: 6 hodín.

Lokalita : Malá Fatra.

Popis :
   Šútovský vodopád - najvyšší vodopád Malej Fatry a zároveň 4. najvyšší na Slovensku. Vodopád je tvorený Šútovským potokom a jeho výška dosahuje úctyhodných 38 metrov. Vedie k nemu značkovaný turistický chodník z obce Šútovo (časť Rieka), ktorý je vybavený informačnými panelmi oboznamujúcimi návštevníkov s faunou, flórou, vodnými tokmi i geológiou Šútovskej doliny.
   Chleb - (1647 m) je tretí najvyšší vrch Malej Fatry. Zároveň je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Chleb. Táto rezervácia sa vyznačuje vzácnym rastlinstvom a živočíšstvom, nachádzajú sa tu spoločenstvá chránenej kosodreviny a alpských lúk. Predmetom ochrany je však aj tunajšia neživá príroda, najmä zaujímavé skalné bralá, rokliny a kamenné moria. Vrchol Chlebu je vynikajúcim vyhliadkovým bodom.
   Chata pod Chlebom - najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre vo výške 1423 metrov. Táto pomerne malá chata je celoročne otvorená a jej súčasťou je aj reštaurácia. Prvé zmienky o chate sú známe z obdobia Slovenského štátu. V roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola na pôvodných základoch obnovená, ale v apríli 1982 opäť vyhorela. Súčasná chata je postavená na mieste hospodárskej budovy bývalej chaty. Výborné výhľady na hrebeň Malej Fatry a na okolité pohoria.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 5:50 zo sídliska Šípok, o 6:10 od železničnej stanice.
Cena : členovia 9 €, nečlenovia 11 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice (Belanka), okolo Skačian, cez Hradište, Lelovce a Prievidzu.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk).
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

Kvôli predpovedi silného dažďa a búrok sa akcia prekladá na 29.6. Oznámte to aj svojim príbuzným či kamarátom.
Zároveň sa môžu hlásiť a posielať peniaze aj noví záujemcovia.

MAPA     FOTOGRAFIE



Horci v Malej Fatre


     Poslednú júnovú sobotu sa turisti z klubu Horec vybrali do oblúbeného a hojne navštevovaného pohoria Malá Fatra, ktorá je zároveň i národným parkom. V pláne mali pozrieť si Šútovský vodopád a vystúpiť na 1647-metrový vrch Chleb.

     Pôvodne sa túra mala uskutočniť o tri týždne skôr, ale nepriaznivé počasie donútilo turistov termín zmeniť. A spravili dobre. Dnes bolo po celý deň slnečno, v najhoršom prípade polojasno. Od motorestu Rieka, kam nás doviezol pred deviatou hodinou autobus, kráčame po lese k Šútovskému vodopádu. Je to najvyšší vodopád v Malej Fatre a zároveň 4. najvyšší na Slovensku. Tvorený je Šútovským potokom a jeho výška dosahuje úctyhodných 38 metrov. Chodník vedúci k tomuto prírodnému úkazu je vybavený informačnými panelmi oboznamujúcimi s faunou, flórou, vodnými tokmi i geológiou Šútovskej doliny. Po príchode k vodopádu s radosťou zisťujeme, že vody je v súčasnosti dosť, takže si vychutnávame mohutnosť a krásu vodného závoja, ktorý sa vytvára z kvapiek.

     Po dokonalom zaznamenaní vodopádu našimi mobilmi a fotoaparátmi sa veľmi strmým chodníkom poberáme ďalej. Čakajú nás Mojžišove pramene. Je to sústava žriediel vyvierajúcich z malofatranského svahu. Jeden z prameňov stráži urastená hnedá ropucha. V okolí rastú purpurové klinčeky, materina dúška, voňavá mäta a mnoho ďalších druhov rastlín. Namáhavo stúpame vyššie a vyššie, podchvíľou oddychujeme, osviežujeme sa vodou z potôčikov. Vo vyšších polohách sa objavujú čučoriedky. Po viac než troch hodinách chôdze prichádzame na križovatku Kopiská. Asi polovica účastníkov sa rozhoduje, že na samotný Chleb nejde; znamenalo by to k už prekonanému 1000-metrovému prevýšeniu pridať ďalších 250 výškových metrov. Zamieri si to preto k chate. Tí zdatnejší stúpajú a postupne sa dostávajú do sedla Pod Hromovým. To sa už nachádza v hlavnom hrebeni Fatry. Po červenej značke prekonávame hôľnatý kopec Hromové a prichádzame na najvyšší bod dnešnej túry Chleb. Ten je súčasťou národnej prírodnej rezervácie s rovnomenným názvom. Rezervácia sa vyznačuje vzácnym rastlinstvom a živočíšstvom, predmetom ochrany je však aj tunajšia neživá príroda, najmä zaujímavé skalné bralá, rokliny a kamenné moria. Vrchol Chlebu je vynikajúcim vyhliadkovým bodom. I nám ponúka výhľad na Veľký a Malý Kriváň, oproti sa zase výpína Veľký a Malý Rozsutec, v diaľke vidno i Choč. Pooddychujeme, ponapájame sa a keďže sme na Chlebe, jedného vtipkára napadlo položiť na stĺpik so smerovými tabuľami obložený chlieb so salámou a paprikou. Tak teda dobrú chuť.

     Strmším klesaním sa dostávame do známeho Snílovského sedla, kde je horná stanica lanovky. Ňou si turisti uľahčujú cestu z Vrátnej doliny na hrebeň Fatry. Kto si však trasu určite neuľahčil, bolo niekoľko desiatok bežcov, ktorých stretávame počas celého dňa. Dozvedáme sa, že práve prebieha akcia Fatranská stovka, v rámci ktorej musia za jeden deň prebehnúť po Krivánskej a Lúčanskej časti sto kilometrov. Nuž, i keď sú zrejme dobre trénovaní, v takomto teple to nie je žiadna sranda. My sa zo sedla dostávame k chate pod Chlebom. Je to najvyššie položená turistická horská chata v tomto pohorí. Je celoročne otvorená a jej súčasťou je i reštaurácia. Zásobovaná je autami, nie nosičmi. Doprajeme si tu teplé jedlá a studené nápoje, dobre si oddýchneme a porozprávame sa s bežcami. Poslednou našou dnešnou etapou je prudký zostup po bývalej zjazdovke do Šútova a odtiaľ k autobusu, ktorý nás celý deň čaká pri motoreste Rieka. V blízkosti sa nachádza bývalý kameňolom. Ten je posledné roky zaplavený vodou. Pekné počasie a zaujímavé prostredie sem dnes prilákalo stovky návštevníkov, ktorí sa kúpu, opaľujú, ba niektorí vyznávajú i nudizmus. K plavcom sa pridáme aj my a v osviežujúcej vode zmyjeme prach z dvadstatich prejdených kilometrov. Po večeri v motoreste sa obohatení zážitkami v prírode vydáme na cestu domov.