Valašská cyklotúra Moravská brána

22.6.2024

Trasa : Horná Bečva – Prostredná Bečva – Dolná Bečva – Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí – Krásno nad Bečvou – Lhotka nad Bečvou – Hustopeče nad Bečvou – Skalička – Teplice nad Bečvou – Týn nad Bečvou.
Parametre trasy :  Dĺžka 68 km. Čas jazdy: 5,5 hodiny.

Pešiaci : Rožnov pod Radhoštem – Valašské múzeum v prírode, Hranická priepasť, hrad Helfštýn.
Lokalita : Valašsko - Morava.

Šiesta hromadná cyklotúra TK Horec. Cyklisti budú prechádzať Valašskou cyklotrasou a Moravskou bránou.
V prípade predpovede silnejšieho dažďa bude akcia preložená buď o týždeň neskôr alebo na iný termín (podľa dispozície cykloprívesu).

Popis Valašskej cyklotrasy :
Cyklostezka Bečva vede od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s řekou Moravou. Celá trasa je dlouhá 152,6 km. Úsek kolem Vsetínské Bečvy začíná ve Velkých Karlovicích a končí ve Valašském Meziříčí. Další část stezky vede kolem Rožnovské Bečvy, a to z Horní Bečvy do Valašského Meziříčí. Zde se obě větve potkávají a cyklostezka pokračuje dále do Tovačova. Trasa je vedena převážně mimo hlavní silnice a je vhodná pro cyklisty každého věku, rodiny s dětmi, in-line bruslaře, turisty a v zimě i pro běžkaře. Velká část trasy vede po nově vybudovaných úsecích, dále po málo frekventovaných místních komunikacích, zpevněných lesních a polních cestách a jen minimum trasy musíte projet po silnicích. Na trase můžete obdivovat krásnou přírodu Beskyd, valašské dřevěnice roztroušené po obcích a městečkách regionu nebo soustředěné v rožnovském skanzenu. Zastavit se budete moci v centrech historických měst s množstvím zajímavých památek. Přímo na trase nebo v jejím těsném sousedství můžete navštívit muzea, zámky a hrady.

Zaujímavosti na trase :
   Valašské múzeum v prírode - nachádza sa v Rožnove pod Radhoštěm a je najväčším múzeom svojho druhu v České republike. Je tematicky rozčlenené na tri areály – Drevené mestečko, Valašskú dedinu a Mlynskú dolinu. Prirodzene tu stoja originálne drevené stavby prenesené z terénu i kópie a rekonštrukcie historických budov.
   Hranická priepasť - nachádza sa v prírodnej rezervácii Hůrka a je najhlbšou sladkovodnou jaskyňou na svete. Českí speleológovia tu použitím diaľkovo ovládaného robota namerali nový svetový rekord v hĺbke sladkovodnej jaskyne - a to až 450 metrov - a stále pritom nedosiahli dno.
   Helfštýn - zrúcanina hradu pri Týne nad Bečvou. Od roku 1963 je chránená ako kultúrna pamiatka. Hrad bol založený na začiatku 14. storočia. K jeho významnému rozšíreniu došlo na prelome 14. a 15. storočia, kedy patril pánom z Kravař. Ďalšiu rozsiahlu neskoro gotickú prestavbu vykonávali Pernštejnovci od poslednej štvrtiny 15. storočia. Posledným rodom, ktorý na hrade sídlil, boli Bruntálski z Vrbna. V neskorších dobách bol hrad využívaný už len na vojenské účely a od druhej polovice 18. storočia chátral. V minulom storočí bol zrekonštruovaný pre účely prehliadok verejnoťou. Bývajú tu aj stretnutia umeleckých kováčov.

Doprava : Vlastným autobusom so špeciálnym prívesom. Autobus môže zobrať max 40 cyklistov a 10 pešiakov.
Nakladanie bicyklov do prívesu od 5:30 na parkovisku pri výškovej budove ZDA, odchod o 6:00.
Elektrické bicykle iba vo výnimočných prípadoch!!! Treba dohodnúť s Petrom Horváthom.
Nakladanie bicyklov mimo mesta taktiež treba dohodnúť s Petrom Horváthom, ale najlepšie je prísť ráno do Partizánskeho.
Cena : členovia TK 20 €, nečlenovia 22 €.
Zaplatiť treba dopredu celú sumu. Platba až v autobuse nebude možná!

Pre prípad úrazu na bicykli odporúčame pripoistiť sa.
Zoberte si náhradnú pneumatiku, pumpu, nástroje na opravu bicykla a hlavne všetky potrebné doklady!

Odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902380 (Ľubo M.) alebo mailom: lu@wing.sk

MAPA     F
Horci po Valašskej cyklotrase