Prírodné krásy Vihorlatu (štvordňovka)
12.9.-15.9. 2024
* 1. deň : Lipovský hrad, Lačnovský kaňon
Trasa: Lipovce - Lačnovský kaňon, ústie - Lačnovský kaňon - Lipovský hrad - Lačnov, cintorín - Lačnov, kaplnka - sedlo Magura - Buče - sedlo Buče - sedlo Mindžová - Nad Sošňom - Lipovce, cintorín - Lipovce.
Parametre trasy : Dĺžka 14 km, prevýšenie 630 m, menej náročná túra. Čas chôdze: 4,5 hodiny.
Lokalita : Branisko
* 2 deň : Morské oko, Sninský kameň, Vihorlat
Trasa A: Krivec - Morské oko - sedlo Tri table - Sninský kameň - sedlo - Jedlinka - sedlo Rozdiel - Poľana pod Vihorlatom - Vihorlat - Poľana - Stará koniareň - Lyžiarska lúka - Remetské Hámre.
Parametre trasy A: Dĺžka 24 km, prevýšenie 1140 m, náročná túra. Čas chôdze: 8 hodín.
Lokalita : Vihorlatské vrchy
Trasa B: Krivec - Morské oko - sedlo Tri table - Sninský kameň - sedlo - Jedlinka - Malé Morské oko - Morské oko - Krivec (bez výstupu na Vihorlat).
Parametre trasy B: Dĺžka 10 km, prevýšenie 600 m, menej náročná túra. Čas chôdze: 4 hodiny.
Lokalita : Vihorlatské vrchy
* 3. deň : Prales Stužica, Kremenec - trojmedzie
Trasa: Nová Sedlica - rezervácia Stužica - Kremenec - Čierťaž - Poľana - Nová Sedlica.
Parametre trasy : Dĺžka 21 km, prevýšenie 1140 m, náročná túra. Čas chôdze: 7 hodín.
Lokalita : Bukovské vrchy, národný park Poloniny
* 4. deň : Vinianske jazero, Viniansky hrad; Dargov; Spišský hrad
Trasa: Vinianske jazero - Pod Vinianskym hradom - Viniansky hrad - Vinné.
Parametre trasy : Dĺžka 10 km, prevýšenie 300 m, nenáročná túra. Čas chôdze: 3 hodiny.
Lokalita : Vihorlatské vrchy
Účasť na túrach nie je povinná. Kto by si napríklad chcel na tretí deň (po náročnejšom Sninskom kameni a Vihorlate) oddýchnuť, nemusí sa štverať na Kremenec, ale spraví si vlastný program - kúpanie sa a člnkovanie na Zemplínskej šírave, resp. v Novej Sedlici návšteva dreveného kostolíka a roľníckeho domčeka.
Štvrtý deň bude oddychovejší; spolu navštívime Viniansky hrad a cestou domov ešte Spišský hrad.
MAPA 1 – Lačnovský kaňon
MAPA 2 – Sninský kameň, Vihorlat
MAPA 3 – Kremenec
MAPA 4 – Viniansky hrad
FOTOGRAFIE
Ubytovaní budeme v chatkách a v hlavnej budove rekreačného strediska Energetik.
- 12.9. štvrtok - Po ceste na východ navštívime Lipovský hrad a Lačnovský kaňon. Podvečer sa ubytujeme v hoteli Energetik. Kto chce, môže si zaplávať v šírave.
- 13.9. piatok - Pozrieme si jazero Morské oko, vylezieme na Sninský kameň a kto bude vládať, aj na Vihorlat.
- 14.9. sobota - Navštívime prales Stužica a trojmedzie Kremenec – priesečník hraníc Slovensko-Poľsko-Ukrajina.
- 15.9. nedeľa - Pozrieme si Vinianske jazero, Viniansky hrad a počas návratu navštívime Dargov a Spišský hrad. Príchod domov vo večerných hodinách.
Nezabudnite si zobrať občiansky preukaz, kartičku poistenca, eurá, lieky, nabíjačku, plavky.
Cena : členovia 150 €, nečlenovia 155 €.
V cene je zahrnuté: ubytovanie na 3 noci, 3x polpenzia, miestny poplatok, autobusová doprava, Chardonnay a Cabernet Sauvignon, biliard.
Prosíme, prihlasujte sa a zaplaťte do 30. júna.
Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 4:45 zo sídliska Šípok, o 5:00 od železničnej stanice.
Autobus bude stáť vo Veľkých Bieliciach pri Belanke, pri Skačanoch, v Hradišti, v Lelovciach a v Prievidzi.
Prihlasovanie, odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk)
Prihlasovanie a platba i v športovom obchode pri podchode.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a presné miesto nástupu do autobusu.
Popis :
Lačnovský kaňon - V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 kilometre dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Divoká úžina lemovaná strmými svahmi a skalnými stenami je plná prekrásnych prírodných scenérií, nachádzajú sa tu vodopády, obrie hrnce a do výšin sa týčiace bizarné skalné útvary.Najznámejším z týchto útvarov je Kamenná baba. Po Kamennej babe je pomenovaná i chránená prírodná rezervácia, na území ktorej Lačnovský kaňon leží, a ktorá sa okrem zaujímavých prvkov neživej prírody vyznačuje i výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Možno tu nájsť napríklad ojedinelé divo rastúce ľalie či orchidey.
Morské oko - najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Veľkom Hincovom plese a Štrbskom plese. Jeho vznik spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Do jazera ústi 6 stálych prameňov a niekoľko periodických. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna. Pobrežie je veľmi členité. Hlbšie časti jazera sú pokryté hrubou vrstvou bahna. V blízkosti prítokov sa hromadí lístie, z ktorého sa celoročne uvoľňuje metán.
Sninský kameň - K najkrajším prírodným útvarom Vihorlatských vrchov určite patrí Sninský kameň vypínajúci nad sopečným jazerom Morské oko neďaleko obce Zemplínske Hámre. Útvar pozostáva z dvoch zaujímavo tvarovaných skalných brál, ktoré predstavujú pozostatky lávových prúdov starých niekoľko miliónov rokov. Z vrcholov týchto brál sa naskytá krásny výhľad na okolie Sniny, najmä na spomínané Morské oko obklopené hustým bukovým lesom. Lokalita je zaujímavá i výskytom vzácnych druhov rastlín, napríklad jedinej pôvodne slovenskej liany, plamienka alpínskeho. Bralá Sninského kameňa sú prístupné pomocou železných schodov so zábradlím.
Vihorlat - najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy, jeho výrazná dominanta. Má výšku 1076 metrov. Majestátne sa vypína nad ostatnými kopcami celého pohoria. patrí medzi nečinné vyhasnuté sopky. Pri pohľade z diaľky je pomerne dobre rozoznateľný podľa akoby „zrezaného“ vrcholu. Napriek tomu, že je to najvyšší vrch Vihorlatských vrchov, nepatrí k turisticky hojne navštevovaným kvôli jeho polohe vo vojenskom obvode a neexistencii vyznačeného turistického chodníka na jeho vrchol.
prales Stužica - V hlbokom údolí Stužickej rieky, neďaleko najvýchodnejšie položenej slovenskej obce Nová Sedlica, sa rozprestiera jedno z najvýznamnejších chránených území na Slovensku, prales Stužica. Najväčšia pralesovitá rezervácia horského typu v Európe, ktorá zasahuje aj na územie susednej Ukrajiny, je pre svoju nesmiernu hodnotu zapísaná i v zozname svetového dedičstva UNESCO. Oblasť Stužice je ľudskou rukou nedotknutá, prelínajú sa tu všetky vývojové štádiá lesa. Nájdeme tu mladé stromčeky i mŕtve drevo – stojace či ležiace – v rôznych stupňoch rozkladu. V pralese sa nachádzajú mnohé pôvodné karpatské rastliny a živočíchy vrátane niekoľkých endemitov (druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde). V poslednej dobe sa tu začína objavovať zubor európsky, z Poľska sa občas zatúla i los mokraďový.
Kremenec - je najvyšší vrch pohoria Bukovské vrchy týčiaci sa do výšky 1221 metrov. Jeho vrchol predstavuje najvýchodnejší bod Slovenska, a zároveň bod v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Toto trojmedzie označuje kamenný hraničný stĺp. Východiskom túr na Kremenec je zväčša obec Nová Sedlica. Značený turistický chodník z tejto obce vedie územím unikátneho karpatského pralesa Stužica.
Viniansky hrad - Zrúcanina hradu vypínajúca sa na výbežku Vihorlatských vrchov neďaleko obce Vinné. Hrad je obklopený krásnou prírodou a v súčasnosti sa oň stará občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Najznámejším majiteľom Vinianskeho hradu bol legendárny Štefan Eodenfi. Tento šľachtic sa podľa dodnes tradovanej povesti vášnivo venoval čarodejníctvu. Keď sa to dozvedel palatín (najvyšší krajinský hodnostár v Uhorsku), rozhodol sa, že sa milému Štefanovi osobne pozrie na zúbok. I nechal sa od neho pozvať na návštevu. Hradný pán pri tejto príležitosti vystrojil obrovskú hostinu. Tu palatín zistil, že všetky dámy, ktoré Eodenfi na tancovačku pozval, majú namiesto jednej nohy kopyto. Hrôzou ochromený hodnostár sa vyrútil z hradu a udalosť rozhlásil, kde mohol. Do dnešných čias sa v širokom okolí hradu vraví: "Teľo jich jest, jak u Vinnim ďablov."
Štyri dni vo Vihorlate