Ostrôžkami na Budinskú skalu a Bralce

26.4.2025

Trasa : Podkriváň (ObÚ) - Javor - chata pod Javorom - Budinské lazy - Budinská skala - vyhliadka - Jánošíkova skrýša - Bralce - sedlo pod Bralcami - Medvedia jaskyňa - vyhliadka Balkón - Nad Timravinou studničkou - Timrava - Polichno.
Parametre trasy :  Dĺžka 22 km, prevýšenie 780 m, náročnejšia túra. Čas chôdze: 6 hodín, celkové trvanie túry: 8 hodín.
Lokalita : Ostrôžky

Popis :
   Ostrôžky - horský krajinný celok v oblasti Slovenského stredohoria. Ostrôžky budujú vulkanické horniny. Majú stratovulkanickú stavbu - stavbu zvrstvených sopiek.
   Budinská skala - menej známe, ale veľmi pekné 765-metrové skalné bralo, ktoré sa nachádza v pohorí Ostrôžky. Vzniklo postupným zvetrávaním mohutného lávového prúdu. Z vrcholovej časti Budinskej skaly sa naskytá pekný výhľad na vrch Ostrôžka. V lokalite sa nachádzajú viaceré veľmi zaujímavé skalné bloky, kamenné moria i menšia jaskynka zvaná Jánošíkova skrýša.
   Bralce - 815 metrov vysoký vrch Bralce je známou turistickou lokalitou. Návštevník tu okrem krásnej a divokej prírody nájde voľne prístupný prístrešok na núdzové prenocovanie či 39 metrov dlhú chránenú puklinovú jaskyňu pod bralom.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:00 zo sídliska Šípok, o 6:15 od železničnej stanice.
Cena : členovia 11 €, nečlenovia 13 €.
Autobus pôjde cez Malé Uherce a Hornú Ves.

Na akcii tiež môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 10.5. - Hrad Strečno, rozhľadňa Špičák, Kojšovský budzogáň. Cena: 9/11 eur.

Odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     FOTOGRAFIE



Na Budinskej skale a Bralciach


     Poslednú aprílovú sobotu sa autobus s horcami vybral do menej známeho, ale veľmi pekného pohoria Ostrôžky. V rámci 22-kilometrovej túry navštívili milovníci prírody niekoľko pôsobivých skalných útvarov, dve jaskyne, vyhliadky a napokon si pozreli múzeum spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy.

     Náročnejšia trasa v stredoslovenskom pohorí začínala v obci Podkriváň. I keď predpoveď počasia bola počas týždňa neveľmi priaznivá a dokonca sa zvažovalo preloženie akcie, prekvapil nás slnečný a takmer bezoblačný deň. Z dedinky sme vystúpili na prvý výhľadový vrch Javor. Víta nás tam tabuľa s vyobrazením a popisom okolitých pohorí. Všade naokolo kvitnú a rozvoniavajú stromy, najmä čerešne. Po lúkach posiatych kaškami a fialkami, odkiaľ bol nádherný výhľad na Poľanu, prichádzame na Budinské lazy. Rozsiahle pasienky poskytujú stravu pre mnohopočetné stáda dobytka. Neboli to však naše typické kravičky, ale kravy i býky so zvláštne tvarovanými rohmi. Keďže na uškách mali visačku s výraznými písmenami HU, dovtípili sme sa, že ide o maďarský stepný dobytok, ktorý má domov v pustách nášho južného suseda. Niekoľko tabúľ upozorňovalo, aby sme sa nepribližovali blízko zvieratám, pretože sú medzi nimi aj plemenné býky. Čo keby sa im zachcelo plemeniť?

     Pokračujeme nádhernou jarnou prírodou a po opustení lazov vchádzame do lesa. Dostávame sa k Budinskej skale. Je to zaujímavé 765-metrové skalné bralo, ktoré vzniklo postupným zvetrávaním mohutného lávového prúdu. Z vrcholovej časti skaly sa nám naskytá pekný výhľad na vrch Ostrôžka. Nachádzajú sa tu viaceré bizarné skalné bloky, kamenné moria i menšia jaskynka zvaná Jánošíkova skrýša. Neveľká diera v brale bola kedysi obývaná zbojníkmi, ktorých si miestni obyvatelia stotožňovali s Jánošíkom. Po podrobnom preskúmaní jaskyne a priľahlých skalných stien sa presúvame na Bralce. Je to plochý vrch, na ktorom sa okrem divokej prírody dá nájde aj ohnisko s lavičkami, voľne prístupný prístrešok na núdzové prenocovanie a vyše 12-metrový rebrík vedúci do koruny smrekovca. Piati odvážlivci sa vyštverali až úplne hore. Na protiľahlej vyvýšenine sme zase navštívili 39 metrov dlhú chránenú Medvediu jaskyňu a atraktívnu vyhliadku na Čertovej skale. Tento mierne vysunutý kovový mostík so zábradlím poskytoval krásne výhľady na stredoslovenskú krajinu, ba aj na Tatry.

     Po náučnom chodníku sa okolo Timravinej studničky, obľúbeného miesta známej spisovateľky, dostávame do cieľa dnešnej túry v maličkej obci Polichno. Tam sa v roku 1867 narodila prozaička a dramatička, národná umelkyňa Božena Slančíková-Timrava. Najznámejšie sú jej diela Hrdinovia a Ťapákovci. V Polichne sme navštívili spisovateľkin rodný dom, pôvodne to bola fara, po ktorej nás nezištne sprevádzal starosta obce Pavel Kyseľ. V múzeu sme si pozreli zbierku kníh, miestne kroje a odevy, archeologické nálezy či maľované kraslice, zakúpili si brožúrky a knižky. Starosta nám otvoril a priblížil aj evanjelický kostol s neoklasicistickým oltárom, drevené náhrobníky pred farou a ďalšie kultúrne miesta. Obec má síce len 124 obyvateľov, ale zato je skutočne bohatá na históriu. Plní informácií a pozitívnych dojmov z milého privítania i odborného výkladu sadáme o pol šiestej do autobusu, aby sme v rodnom Partizánskom stihli aspoň časť programu spojenom so stavaním mája na Štrkovci.