Valašská cyklotúra Moravská brána

31.5.2025

Trasa : Horná Bečva – Prostredná Bečva – Dolná Bečva – Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí – Krásno nad Bečvou – Lhotka nad Bečvou – Hustopeče nad Bečvou – Skalička – Týn nad Bečvou.
Parametre trasy :  Dĺžka 68 km. Čas jazdy: 5,5 hodiny.

Pešiaci : Rožnov pod Radhoštem – Valašské múzeum v prírode, Hranická priepasť, hrad Helfštýn.
Lokalita : Valašsko - Morava.

Šiesta hromadná cyklotúra TK Horec. Cyklisti budú prechádzať Valašskou cyklotrasou a Moravskou bránou.

Popis Valašskej cyklotrasy :
Cyklostezka Bečva vede od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s řekou Moravou. Celá trasa je dlouhá 154 kilometrov. Úsek kolem Vsetínské Bečvy začíná ve Velkých Karlovicích a končí ve Valašském Meziříčí. Další část stezky vede kolem Rožnovské Bečvy. Zde se obě větve potkávají. Velká část trasy vede po nově vybudovaných úsecích, dále po málo frekventovaných místních komunikacích, zpevněných lesních a polních cestách a jen minimum trasy musíte projet po silnicích. Na trase můžete obdivovat krásnou přírodu Beskyd, valašské dřevěnice roztroušené po obcích a městečkách regionu nebo soustředěné v rožnovském skanzenu. Zastavit se budete moci v centrech historických měst s množstvím zajímavých památek. Přímo na trase nebo v jejím těsném sousedství můžete navštívit muzea, zámky a hrady.

Zaujímavosti na trase :
   Valašské múzeum v prírode - nachádza sa v Rožnove pod Radhoštěm a je najväčším múzeom svojho druhu v České republike. Je tematicky rozčlenené na tri areály – Drevené mestečko, Valašskú dedinu a Mlynskú dolinu. Prirodzene tu stoja originálne drevené stavby prenesené z terénu i kópie a rekonštrukcie historických budov.
   Hranická priepasť - nachádza sa v prírodnej rezervácii Hůrka a je najhlbšou sladkovodnou jaskyňou na svete. Českí speleológovia tu použitím diaľkovo ovládaného robota namerali nový svetový rekord v hĺbke sladkovodnej jaskyne - a to až 450 metrov - a stále pritom nedosiahli dno.
   Helfštýn - zrúcanina hradu pri Týne nad Bečvou. Od roku 1963 je chránená ako kultúrna pamiatka. Hrad bol založený na začiatku 14. storočia. K jeho významnému rozšíreniu došlo na prelome 14. a 15. storočia, kedy patril pánom z Kravař. Ďalšiu rozsiahlu neskoro gotickú prestavbu vykonávali Pernštejnovci od poslednej štvrtiny 15. storočia. Posledným rodom, ktorý na hrade sídlil, boli Bruntálski z Vrbna. V neskorších dobách bol hrad využívaný už len na vojenské účely a od druhej polovice 18. storočia chátral. V minulom storočí bol zrekonštruovaný pre účely prehliadok verejnoťou. Bývajú tu aj stretnutia umeleckých kováčov.

Doprava : Vlastným autobusom so špeciálnym prívesom. Autobus môže zobrať max 40 cyklistov a 10 pešiakov.
Nakladanie bicyklov do prívesu od 5:30 na parkovisku pri výškovej budove ZDA, odchod o 6:00.
Elektrické bicykle iba vo výnimočných prípadoch!!! Treba dohodnúť s Petrom Horváthom.

Cena : členovia TK 20 €, nečlenovia 22 €.
Zaplatiť treba dopredu celú sumu. Platba až v autobuse nebude možná!

Pre prípad úrazu na bicykli odporúčame pripoistiť sa.
Zoberte si náhradnú pneumatiku, pumpu, nástroje na opravu bicykla a hlavne všetky potrebné doklady!

Odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902380 (Ľubo M.) alebo mailom: lu@wing.sk

MAPA     FOTOGRAFIE




Cykloakcia Moravská brána


     Po vlaňajšom trikrát zrušenom pláne uskutočniť cykloturistiku pozdĺž rieky Bečvy kvôli nepriaznivému počasiu sa to tento rok turistickému klubu Horec podarilo. Naším cieľom bolo prejsť časť Valašskej cyklomagistrály z Hornej Bečvy do Týnu nad Bečvou. Po ceste nás čakalo viacero prírodných a historických zaujímavostí ako Jurkovičova rozhľadňa, Valašské múzeum v prírode, Hranická priepasť a hrad Helfštýn.

     Poslednú májovú sobotu sa o pol šiestej schádza štyridsiatka cyklistov a dvanásť pešiakov na parkovisku pri bývalej výškovej budove ZDA. Prvou úlohou bolo naložiť bicykle rôznych značiek do pristaveného cyklobusu SAD. Po vyše trištvrte hodine nakladania vyrážame na takmer trojhodinovú púť cez hraničný prechod Bumbálka do Českej republiky. Pár minút po deviatej prichádzame do východzieho bodu našej cyklotúry k vodnej nádrži Horní Bečva. Nasleduje vykladanie bicyklov, krátka príprava a potom už vyrážame na 70-kilometrovú púť. Zídeme k Rožnovskej Bečve a napojíme sa na pekne upravený asfaltový cyklochodník. V Hornej Bečve musíme dbať na zvýšenú opatrnosť pri jazde v oddelenom pruhu pozdĺž cesty. Za obcou odbočuje vľavo, prechádzame Prostrednou Bečvou a pokračujeme pozdĺž rieky. Míňame golfové ihrisko a prichádzame do športovo-rekreačného areálu v Rožnove pod Radhoštěm. Prechádzame parkom pozdĺž Dreveného mestečka a Valašskej dediny. Po opustení mesta sa za necelú polhodinku ocitáme v meste Zubří, známeho napodobeninou najväčšieho európskeho bylinožravca zubra európskeho. Tu si na druhej strane rieky doprajeme polhodinovú oddychovú prestávku pri dobre vybavenom bufete pri hati. Cyklotrasa nás ďalej dovedie do Valašského Meziříčí. Prechádzame viacerými malebnými dedinkami a mestom Hranice. Na záver nás čaká „zlatý kliniec programu“ v podobe strmého výšľapu na parkovisko pod hradom Helfštýn, kam mnohí prichádzajú z posledných síl.

      Kým cyklisti si vychutnávali pekné moravské dedinky zo sedadiel bicyklov, my pešiaci sme mali tiež zaujímavý program. Najprv sme nad Rožnovem pod Radhoštem navštívili Jurkovičovu rozhľadňu. Je to veľmi pekná a zaujímavá stavba, ktorá bola síce postavená len nedávno, ale navrhol ju pred vyše sto rokmi známy architekt Dušan Jurkovič. On je tiež autorom Štefánikovej mohyly na Bradle alebo Pusteven pod vrchom Radhošť. Drevená veža má vyše tridsať metrov, je vymaľovaná a po zaplatení vstupného sme mohli vyjsť až na horné poschodie, odkiaľ bol krásny výhľad na Rožnov a okolie. Pod rozhľadňou sa nachádza Valašské múzeum v prírode. Má viacero častí, najnavštevovanejšie sú Valašská dedina a Drevené mestečko. Interiéry obytných domov, ktoré sa nachádzajú v skanzene, zachytávajú spôsob bývania a života od polovice 19. storočia. V skanzene bývajú folklórne a remeselné festivaly. Po prehliadke Valašského múzea, jazierka s fontánou, hudobného salónika a dopriatí si prestávky pri voňavej kávičke sa presúvame do obce Hranice. Nad ňou sa v Hranickom krase nachádza priepasť, ktorá je najhlbšiou nielen v Českej republike, ale na celom svete. Väčšia časť je síce zatopená, ale i tak má úctyhodnú hĺbku – 474 metrov. Spodnú časť Hranickej priepasti sústavne skúmajú potápači, ktorí sa však kvôli bezpečnosti nedostali až úplne na dno. Tam vyslali automatické sondy a roboty. V priepasti sa vyskytujú malebné stalagmity a v suchých častiach žijú netopiere.

     Poslednou pamiatkou, ktorú pešiaci, ale i niekoľkí cyklisti navštívili, bol hrad Helfštýn. Rozsiahly komplex sa nachádza nad obcou Týn nad Bečvou. Tvorí ho niekoľko úžitkových i obranných stavieb. V súčasnosti je na hrade sprístupnený drevený most, štyri nádvoria, päť brán, množstvo bášt, veží, schodísk a rozsiahly systém vonkajšieho i vnútorného opevnenia. Svojou rozlohou patrí Helfštýn k najrozsiahlejším komplexom v Európe a je chránený ako kultúrna pamiatka. V interiéri sa nachádza expozícia mincí a archeologických nálezov, kováčska dielňa, informačné panely. Podrobné informácie o hrade nám poskytol odborný sprievodca. Každý rok tu bývajú stretnutia umeleckých kováčov. Vo viacerých stánkoch sme si okrem dobrého jedla a nápojov mohli zakúpiť rôzne druhy suvenírov ako magnetky, brožúrky, vonné guličky, ale i zápalky pripomínajúce zmienený medzinárodný festival kováčov.