Hrad Strečno, Domašín, Kojšovský budzogáň, rozhľadňa Špicák

10.5.2025

Trasa A: Strečno (pod hradom) - náučný chodník Strečniansky chotár - Pod Rakytím I. - Pod Rakytím II. - Domašín - Pod Rakytím II. - sedlo Rakytie - pamätník I. čs. armádneho zboru - Polom - sedlo Javorina - sedlo pod Kojšovou - Havranie skaly - Kojšovský budzogáň (kamenný hríb) - Havran - rozhľadňa Špicák - Strečno (pod hradom).
Parametre trasy A:  Dĺžka 15 km, prevýšenie 1140 m, náročnejšia túra. Čas chôdze: 5,5 hodiny, celkové trvanie túry: 7 hodín.

Trasa B: Strečno (pod hradom) - náučný chodník Strečniansky chotár - Pod Rakytím I. - Pod Rakytím II. - Domašín - Pod Rakytím II. - sedlo Rakytie - Pod Rakytím I. - návšteva hradu - Strečno (pod hradom).
Parametre trasy B:  Dĺžka 9 km, prevýšenie 630 m, nenáročná túra. Čas chôdze: 4 hodiny, celkové trvanie túry: 6 hodín.
Táto zľahčená trasa obsahuje návštevu prírodnej rezervácie Domašínsky meander a prehliadku hradu Strečno.

Lokalita : Lúčanská Fatra

Popis :
   Domašín - pahorok v najsevernejšom výbežku Lúčanskej Fatry. Výbežok prehradzuje tok Váhu a rieka svojím obtokom vytvára Domašínsky meander. Neďaleko vrchola sa nachádza menšia vyhliadka s atraktívnym výhľadom na meander. Oblasť je súčasťou prírodnej rezervácie Domašínsky meander.
   pamätník I. Československého armádneho zboru - bol postavený pred 64 rokmi na pripomenutie si obetí ťažkých bojov pri prechode frontu cez Žilinu. Pozostáva z vysokého obelisku s reliéfmi vojakov a z kovového súsošia matiek s deťmi.
   Kojšovský budzogáň - jeden zo zaujímavých skalných útvarov lokality nazývanej Havranie skaly, nachádzajúci sa kúsok od vrcholu Kojšová. Samotný budzogáň má výšku 7 metrov; známy nie je kvôli svojej výške, ale kvôli tvaru. Pripomína totiž kamenný budzogáň. Jeho 2x vyšší brat sa nachádza nad obcou Zbyňov.
   Špicák - rozhľadňa postavená na nádhernom vyhliadkovom mieste nad obcou Strečno. Zo skalného brala môžeme pozorovať dokonca až štyri hrady v blízkom okolí Žiliny. Výška drevenej vyhliadky je približne 8 metrov. Pri dobrej viditeľnosti dovidíme na Starhrad, Budatínsky hrad, Lietavský hrad, samozrejme na hrad Strečno a tiež na časť Domašinského meandra.
   hrad Strečno - rekonštruovaná zrúcanina stredovekého hradu nepravidelného pôdorysu, rozvíjajúceho sa okolo centrálneho jadra. Stojí na sto metrov vysokom brale nad riekou Váh. Spolu so Starhradom vytvára výraznú krajinnú dominantu. V súčasnosti je hrad zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. V priestoroch sa nachádzajú expozície Považského múzea.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:00 zo sídliska Šípok, o 6:15 od železničnej stanice.
Cena : členovia 9 €, nečlenovia 11 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice, Návojovce, Hradište, Lelovce a Prievidzu.

Na akcii tiež môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 24.5. - Oravské Beskydy. Cena: 12/14 eur.

Odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     FOTOGRAFIE



Horci na Domašíne, Budzogáni a Špicáku


     Druhú májovú sobotu sa plný autobus turistov z klubu Horec vybral do Lúčanskej Malej Fatry. V pláne mali navštíviť prírodnú pamiatku Domašínsky meander, pôsobivý skalný útvar Kojšovský budzogáň, rozhľadňu Špicák a hrad Strečno.

     Náučným chodníkom Strečniansky chotár stúpame od parkoviska v obci, o ktorej sa spieva aj v Kollárových národných spievankách, strmším chodníkom k Domašínu. Je to nevýrazný vŕšok v západnom výbežku Fatry, ktorý prehradzuje tok Váhu. Rieka tento výbežok obteká, čím vytvára Domašínsky meander. Ten je súčasťou Strečnianskeho priesmyku. Meander bol pre svoju unikátnosť vyhlásený za prírodnú pamiatku a jeho okolie je chránené. Rieka Váh tu vytvára prielom a rozdeľuje Malú Fatru na dva podcelky: Krivánsku a Lúčanskú Fatru. Vodný tok na niekoľkých miestach mení smer o viac ako 180 stupňov. Nad meandrom sa navyše vypína ruina Starhradu, a toto všetko vytvára nádhernú krajinnú scenériu. Zo samotného Domašína nie je výhľad, pretože okolie je zalesnené. Zo skalky kúsok od vrchola sa však môžeme z vtáčej perspektívy pozerať na časť kľukatiacej sa rieky. Pod nami v zemi sú dva vlakové tunely, ktoré spájajú Strečno s Vrútkami. Pred každým vojdením vlaku do tunela počuť hlasné trúbenie. V sedle Rakytie spozorujeme v húštine nejaké tmavé zviera. Nebol to diviak, ale mladý, asi jednoročný medveď. Bol od nás vzdialený asi 50 metrov. Macko si hľadal rastlinnú potravu a nás si veľmi nevšímal. Horšie by bolo, keby sa objavila aj jeho statná mama. Zámerne robíme hluk, aby sme na seba upozornili.

     V slnečnom počasí pokračujeme po červenej magistrále, ktorá prechádza celou Malou Fatrou. Stretávame dve nabalené Češky, ktoré si vraj naplánovali výlet na Suchý vrch. Musíme ich sklamať – na onen vrch sa ide presne opačným smerom. Keďže sa im nechce vracať, dezorientované Češky menia svoj plán a pokračujú na Minčol a Martinské hole. My prichádzame k pamätníku I. Československého armádneho zboru na vrchu Polom. Bol postavený pred 64 rokmi na pripomenutie si obetí ťažkých bojov pri prechode frontu cez Žilinu. Všímame si vysoký obelisk s reliéfmi vojakov a bronzové súsošie matiek s deťmi. Sochy z drahého kovu boli niekoľkokrát v centre pozornosti zlodejov a vandalov. Kúsok od pamätníka je výhľadový bod, z ktorého krásne vidieť veľkú časť Považia s Váhom, Strečnom, Žilinou a tesne pod vyhliadkou je rozsiahly kameňolom s ťažbou vápenca. Ďalšou turistickou atrakciou, ktorú sme navštívili, sú Havranie skaly. Ostré skalné bloky zlákali niekoľkých našich odvážlivcov, aby sa na ne vyšplhali a odfotili sa pri kríži na vrchole. Niektoré zo skál majú dutiny, ktoré pri silnejšom zvolaní spôsobujú niekoľkonásobné ozveny. Jeden zo zvláštnych útvarov sa nazýva Budzogáň. Má výšku sedem metrov a pripomína skutočný budzogáň, prípadne kamenný hríb. Jeho dvakrát vyšší brat sa nachádza nad obcou Zbyňov. K Havraním skalám patrí aj niekoľko ďalších zaujímavých brál, napríklad kamenné srdce. Foteniu samozrejme nebolo konca-kraja.

     Ďalším cieľom dnešnej 15-kilometrovej túry je rozhľadňa na vrchu Špicák. 8-metrová drevená veža postavená na skale nám poskytla krásny výhľad až na tri hrady: Strečniansky, Lietavský a Starhrad. Vidno tiež väčšiu časť Domašínskeho meandra, Malá Fatra a Strážovské vrchy. Z rozhľadne, kde sme si oddýchli a zapísali sa do návštevnej knihy, schádzame strmým chodníkom do Strečna. Tam navštevujeme druhý pamätník, ktorý je venovaný francúzskym partizánom. Samozrejme, že nevynecháme ani miestny hrad. Ten stojí na stometrovom brale nad riekou Váh. Stredoveká stavba, ktorá je práve v rekonštrukcii, je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. V priestoroch Strečnianskeho hradu sa nachádza expozícia Považského múzea. Prezeráme si dobové predmety, vykopávky, hradnú studňu, cez viacero schodísk prechádzame z jedného nádvoria do druhého. Tu končí aj naše dnešné putovanie. Túra s viacerými historickými, kultúrnymi a prírodnými zaujímavosťami sa naozaj vydarila a pol stovky spokojných horcov sa po občerstvení v miestnej reštaurácii vybralo na cestu domov.