Poistenie na túre

Nový zákon o horskej záchrannej službe


     Od 1. júla 2006 platí nový zákon o horskej službe. Najpodstatnejšou zmenou, ktorá sa týka aj nás turistov, je to, že záchranné akcie budú spoplatnené. Ak si niekto privodí svojou neopatrnosťou alebo nedbanlivosťou úraz a z hôr ho budú musieť zniesť záchranári, všetky náklady uhradí zachraňovaný.

I keď horská služba by mala ľudí zachraňovať, a nie zdierať, za svoje zákroky si účtuje takéto nehorázne sumy :
- hodina v teréne :  680 Sk
- terénny automobil :  35 Sk / km
- osobný automobil :  9 Sk / km
- snežný skúter :  110 Sk / km

Treba si tiež uvedomiť, že pri znášaní zraneného z hôr sú potrební štyria až ôsmi záchranári, čím sa cena jednej záchrannej akcie môže vyšplhať do desattisícových výšok.

Keďže bežné zdravotné poisťovne záchranné akcie horskej služby nepreplácajú, odporúčame všetkým účastníkom turistických akcií individuálne sa pripoistiť. Jedná sa hlavne o náročné vysokohorské túry vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách so zvýšeným rizikom úrazu. Poistenie nie je povinné, určite sa však vyplatí viac, ako potom nariekať nielen nad zlomenými končatinami, ale aj nad stratou niekoľkých desiatok tisíc korún. Bežné úrazové poistenie, poistenie liečebných nákladov, ani cestovné poistenie sa na záchrannú akciu nevzťahuje.

O konkrétnych produktoch a cenách sa dozviete na internetových stránkach jednotlivých komerčných poisťovní. Sadzba jednodňového poistenia nákladov na záchrannú činnosť horskej služby je približne 20 Sk. Pri rizikových športoch ako je horolezectvo, skialpinizmus, kaňoning, rafting alebo jazda na bicykli je cena okolo 50 Sk.

 

Za leteckú záchranu sa nebude platiť ani po 1. júli 2006

     Zmena zákona o horskej záchrannej službe, ktorou sa od 1. júla zavádza platenie za zásahy horskej služby, neovplyvní bezplatné zásahy Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe Poprad (LZZS ATE) v horách.
     „Za zásahy Leteckej záchrannej zdravotnej služby sa platiť nebude. Ak dôjde k zásahu aj vo vysokohorskom prostredí bez spolupráce s horskou službou, tak tento zásah bude plne hradený zdravotnou poisťovňou,“ uviedol na tlačovej besede v Poprade riaditeľ ATE Milan Hoholík.
     Zmena nastane len vo vzťahu k horskej záchrannej službe. Leteckí záchranári už nebudú robiť technické zásahy, čo je plne v kompetencii horskej služby. Pre leteckých záchranárov však bude prvoradé skrátiť utrpenie ľudí, doplnil Hoholík. Ak horská služba požiada leteckých záchranárov o vrtuľník, ATE ho poskytne horskej službe za úhradu. „Nie je vylúčené, že horská služba sa môže obrátiť aj na ostatných prevádzkovateľov a je to v jej kompetencii, ako sa na miesto nehody dostane,“ doplnil Hoholík. Priemerný zásah LZZS trvá približne 25 až 40 minút. Jedna letová minúta stojí 901 korún.
     Zmenou zákona o horskej záchrannej službe dochádza aj k zmene v produkte Karta darcu – priaznivca, od ktorého odstúpila Horská záchranná služba. Horskej službe zákon neumožňuje participovať na Karte darcu, pretože všetky jej zásahy v horských oblastiach budú spoplatnené. Air Transport Europe však bude naďalej poskytovať svojim priaznivcom všetky služby tak, ako doposiaľ. Pre držiteľa Karty darcu z toho vyplýva, že leteckí záchranári „vykonajú aj zásah, ktorý zdravotná poisťovňa nebude považovať za indikovaný,“ uviedol Hoholík.
     Kartu darcu si môžu kúpiť nielen občania Slovenskej republiky. Jej cena zostáva nezmenená. Minimálny poplatok je 200 korún. Do dnešného dňa vydala LZZS ATE 1.374 Kariet darcu. Karta darcu nebude platiť vtedy, ak darca vykonáva horolezectvo alebo iné rizikové športy. Karta platí od zakúpenia do 31. mája nasledujúceho roka. Karta darcu nie je podľa Hoholíka konkurenciou pre komerčné poistenie osôb v horách.