Zimný výstup na Baske

22.1.2022

Trasa : Čierna Lehota (Vŕbie) - Rychtárske žienky - Rovienky - sedlo Trtávka - Zrazový vrch - Baske - chata - Uhliská - Veľké lúky - Krásna Ves.
Parametre trasy :  Dĺžka 21 km, prevýšenie 940 m, náročnejšia túra. Čas chôdze: 6,5 hodiny.
Lokalita : Strážovské vrchy

Popis :
   Baske - 955-metrový vrch nad obcou Omšenie. Nachádza sa v strednej časti pohoria Strážovské vrchy. Vrchol je pomerne plochý. Tvoria ho vápence a dolomity. Baske leží v tesnom susedstve vrchu Žihľavník. Pri vhodných podmienkach vidieť Biele Karpaty, časť Malej a Veľkej Fatry, Vtáčnik a ďalšie pohoria.
   chata na Baske - turistická horská chata v Strážovských vrchoch, situovaná na rovnomennom vrchu. Nachádza sa na okraji vrcholovej lúky. Jej história siaha do roku 1935, kedy sa členovia ski-klubu z Trenčianskych Teplíc rozhodli postaviť horskú ubytovňu s vtedajším názvom „Štúrova chata“. V súčasnosti plní funkciu sezónnej, samoobslužnej turistickej útulne za prítomnosti chatára. Využívanie limituje obmedzené množstvo vody a elektrickej energie, ktorej jediným zdrojom je generátor. K osvetleniu objektu sa používajú petrolejové lampy, vykuruje sa drevom. V dvojpodlažnej chate je 22 lôžok, pričom je možné použiť vlastné spacie vaky, spoločenská miestnosť pojme 25–30 návštevníkov.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 7:15 zo sídliska Šípok, o 7:30 od železničnej stanice.
Cena : členovia 4 €, nečlenovia 6 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice, popri Skačanoch a cez Hradište na Bánovce.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

Na akcii môžete zaplatiť členské na rok 2022 - ČLENSKÉ

Na akcii tiež môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 12.2. - Prechod hrebeňom Kubínskej hole + lyžovačka. Cena: 10/12 eur.

MAPA     FBaske